Acordul SUA-Ucraina privind mineralele va intra în vigoare în 2026
Fondul comun de investiții SUA-Ucraina, cunoscut sub numele de acordul privind mineralele, va fi lansat la începutul anului viitor, a anunțat Ministerul Economiei din Ucraina într-un comunicat de presă.
Consiliul de administrație al fondului a ajuns la un consens final asupra mai multor etape administrative, deschizând calea pentru ca fondul să accepte investiții de la începului anului 2026, se arată în comunicat.
Ucraina a semnat un așa-numit „acord privind mineralele” cu SUA în aprilie 2025, care a înființat un fond comun de investiții în Ucraina și oferă SUA acces favorabil la proiecte de investiții din Ucraina.
„Trecem acum de la documente la reconstrucție, dezvoltând o conductă de înaltă calitate pentru a aloca capital în proiecte care susțin creșterea pe termen lung a Ucrainei și reziliența lanțului de aprovizionare”, a declarat Oleksii Sobolev, ministrul Economiei din Ucraina.
Comunicatul de presă preciza că propunerile pot fi depuse spre examinare pe un site public, care va fi lansat în ianuarie 2026. Ministerul se așteaptă ca primele decizii de investiții să fie luate până la sfârșitul anului viitor.
Fondul se va concentra pe cinci sectoare cheie – inclusiv minerale critice, energie, infrastructură, TIC și tehnologii emergente.
În septembrie, Sobolev a declarat că SUA sunt deosebit de interesate de materiile prime rare ale Ucrainei, cum ar fi litiul, și proiectele de gaze.
Declarația vine în urma progreselor din ultimele luni în direcția lansării fondului.

