“Circuit 89”. Liceenii din Timișoara, pe urmele Revoluției din 1989
În urmă cu 36 de ani la Timişoara apăreau primele scântei a ceea ce avea să fie revoluţia română din 1989. Oraşul-erou avea să devină în zilele acelea un câmp de luptă sângeros unde zeci de oameni au plătit cu viaţa dreptul la libertate. În amintirea lor, dar şi pentru ca generaţiile tinere să le înţeleagă sacrificiul, în oraşul de pe Bega au loc zilele acestea acţiuni speciale menite dedicate Revoluţiei anticomuniste.
Primele scântei au fost aprinse aici în seara de 15 decembrie 1989, când un grup mic de timişoreni s-au adunat bisericii reformate în semn de susţinere pentru episcopul Laszlo Tokes, care urma să fie evacuat de autorităţile comuniste.
A fost doar începutul de sfârşit al comunismului în România, pentru că a doua zi, gestul de solidaritate s-a transformat într-o demonstrație anticomunistă la scară amplă.
Pentru a păstra vie amintirea acelor zile pline de eroism, Casa de Cultură a municipiului Timişoara a organizat special pentru tineri Circuit ’89, un concurs de căutare de comori. În Sala Lira a Casei de Cultură a municipiului Timişoara. Acolo, elevi de la mai multe licee din oraş au primit toate cele necesare competiţiei şi au fost împărţiţi în 12 echipe. Înainte de a pleca pe traseu, copiii au luat parte la o scurtă lecţie de istorie despre Revoluţia din decembrie 1989, de la Timişoara.
Ulterior, elevii au avut de parcurs un traseu de câteva ore, prin punctele cheie ale Revoluţiei de la Timişoara- de la Piaţa Maria, Consiliul Judeţean Timiş, Piaţa Victoriei şi până la treptele Catedralei. În toate aceste locuri, liceenii au avut de rezolvat mai multe provocări.
Competiţia organizată de Casa de Cultură a Municipiului Timişoara a ajuns anul acesta la cea de-a treia ediţie.

