VIDEO Protest pentru o justiție independentă, în fața sediului CSM. Oamenii au ieșit în stradă și la Cluj Napoca

10 December 2025, 19:46 (actualizat 10 December 2025, 23:24)

Sute de persoane au ieșit, miercuri seară, în stradă la București și la Cluj-Napoca, în urma dezvăluirilor din documentarul Recorder, „Justiție Capturată”. Oamenii cer o justiție independentă.

Manifestațiile au fost anunțate pe pagina de Facebook “Protest pentru o justiție independentă”.

Protest în fața CSM

ACTUALIZARE Protestatarii au salutat decizia TVR de a difuza documentarul Recorder. „Bravo, TVR!”, au strigat ei.

Manifestanții au aprins luminile telefoanelor și au scandat „Vă vedem!”

Jurnalistul Marius Popescu a stat de vorbă cu o fostă judecătoare, recent pensionată, care a confirmat informațiile din documentarul Recorder.

__________________

Câteva sute de persoane s-au adunat, miercuri seară, în faţa sediului Consiliului Superior al Magistraturii din Capitală.

Protestatarii afişează pancarte cu mesaje precum: “Corupţia sufocă magistratura”, “Cât ne mai chinuim să fim stat european”, “Schimbarea vine prin implicare”, “Cum doriţi să achitaţi?”.

De asemenea, ei strigă “Justiţie, nu mafie”, “Noi vrem dreptate, nu imunitate”, “Jos Predoiu” (fost ministru al Justiţiei, aflat în acest moment la conducerea Ministerului Afacerilor Interne – n.r.) şi “Integritate, nu complicitate”.

Totodată, aceştia cer demisia preşedintei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea, şi a ministrului Justiţiei, Radu Marinescu.

Îndemnul la “Protest pentru independenţa justiţiei” a fost anunţat, miercuri, pe Facebook, după ce Recorder a publicat un documentar în care sunt expuse mai multe nereguli din sistemul judiciar.

“Independenţa justiţiei este pusă în pericol, având consecinţe nefaste asupra democraţiei române. Legislaţia favorizează abuzurile şi judecătorii cinstiţi sunt intimidaţi! Cerem, printre altele, schimbarea legislaţiei pentru a preveni numeroase abuzuri (cum ar fi eliminarea prescripţiei pentru faptele de corupţie sau eliminarea posibilităţii ca magistraţii să aleagă procurorii care îi anchetează). Mai mult decât atât, este important să ne arătăm susţinerea pentru această cauză pentru a oferi curaj magistraţilor din ţară, care sunt majoritar integri, dar care din frică faţă de administraţia coruptă, sunt reduşi la tăcere”, este mesajul publicat pe pagina de Facebook “Protest pentru independenţa justiţiei”. 

TVR 1 transmite în această seară, de la ora 21.00, documentarul Recorder „Justiție Capturată”

Protest la Cluj

Câteva sute de persoane au protestat, miercuri seară, în faţa Palatului de Justiţie din Cluj-Napoca, cerând independenţa justiţiei.

“Este un protest în urma materialului de la Recorder, în care vedem cu toţii cum arată justiţia din ţara asta. Nu este deloc normal ce se întâmplă şi ăsta este modul nostru de a ne exprima că ceea ce se întâmplă nu este normal într-o democraţie şi într-o ţară de drept. Şi vrem să se schimbe ceva, vrem ca oamenii competenţi să ajungă în funcţiile de conducere, nu mai vrem să fie presiunea aceasta politică pe parchete, pe judecători, pe procurori“, a declarat unul dintre participanţi şi organizatori, Siritaru Vlad Cristian.

Protestatarii au purtat câteva pancarte cu mesaje precum “Deşteaptă-te, române” şi au scandat, printre altele, “Predoiu, demisia/ Să vină altcineva”, “Jos labele de pe justiţie”, Vrem dreptate/ nu păcate”, “Savonea, demisia”, “Justiţie, nu prescripţie”, “Nicuşor, ocupă-te de marea corupţie”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite