Grevă de patru zile în Spania: sute de medici au ieșit în stradă pentru condiții mai bune
În Spania, medicii au intrat în grevă pentru patru zile. Sute de doctori au protestat în stradă, cerând condiții mai bune de muncă.
Sindicatele medicale au declanșat protestul din cauza proiectului de reformă a Statutului-cadru, regulamentul care reglementează activitatea angajaților din sistemul de sănătate spaniol. Protestatarii îi cer guvernului să respingă proiectul și solicită garanții privind volumul de muncă, turele de gardă și clasificarea profesională.
Pe durata celor patru zile de grevă sunt asigurate doar serviciile medicale minime. Nu sunt întrerupte urgențele, tratamentele oncologice și intervențiile chirurgicale esențiale.

