Circulația pe Valea Oltului, reluată după o intervenție urgentă la o cisternă cu scurgeri de gaze

10 December 2025, 07:31 (actualizat 10 December 2025, 14:43)

A fost alertă ieri la Călimănești, în județul Vâlcea. Autoritățile locale și echipele ISU au intervenit de urgență pe DN7, unde traficul a fost blocat în urma unor scurgeri dintr-o cisternă cu GPL. În final, pompierii au reușit să răcească cisterna și să evite o catastrofă, după care gazul a fost transferat într-un alt vehicul.

Pompierii au primit alerta în jurul orei 14.00 și au trimis mai multe autospeciale în zonă. Oamenii din apropiere au primit mesaj RO-Alert, iar pompierii au creat un perimetru de siguranță pe o rază de 500 de metri. Întrucât pericolul de explozie era uriaș, a fost adusă tocmai de la Brașov o autospecială de intervenție cu roboți.

Traficul pe DN7 a fost complet blocat, în timp ce pompierii au răcit cisterna. Când pericolul a trecut, combustibilul a fost transvazat în alt vehicul.

Sorin Albinaru, purtător de cuvânt ISU Vâlcea: Prin efortul concertat al forțelor prezente la fața locului încă de la debutul acestei situații s-a reușit închiderea supapei pe unde se pierdea gazul în atmosferă. Remarcăm contribuția extraordinară a specialiștilor care au colaborat cu pompierii pentru mutarea cisternei. Mutarea s-a efectuat când măsurătorile au indicat valori care nu depășeau parametrii de siguranță.

În urma incidentului nu au fost înregistrate victime, iar circulația s-a reluat imediat ce porțiunea de drum unde se afla autocisterna a fost curățată.

DN 7, blocat de o autocisternă care pierde gaz

Traficul rutier pe drumul naţional DN 7 este blocat marţi după-amiază pe ambele sensuri, la ieşirea din staţiunea Călimăneşti către Sibiu.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite