67 de jurnaliști uciși în ultimele 12 luni, aproape jumătate în Fâșia Gaza. 503 jurnaliști se află în închisori din 62 de țări
Șaizeci și șapte de jurnaliști și-au pierdut viața în ultimele 12 luni în întreaga lume, majoritatea fiind victime ale războiului sau ale rețelelor criminale, iar aproape jumătate dintre ei au fost uciși în Fâșia Gaza ‘sub focul forțelor armate israeliene’, a anunțat Reporteri fără Frontiere în raportul său pe 2025 publicat marți, informează AFP și dpa.
‘Numărul jurnaliștilor uciși (în perioada 1 decembrie 2024 – 1 decembrie 2025) a început să crească din nou, din cauza practicilor criminale ale forțelor armate și ale crimei organizate’, a deplâns organizația pentru apărarea libertății presei, care afirmă că ‘jurnaliștii nu mor, sunt uciși’.
Cea mai periculoasă regiune a rămas Fâșia Gaza, unde 29 de jurnaliști și-au pierdut viața, urmată de Mexic, cu nouă morți în rândul jurnaliștilor.
‘Fiecare jurnalist mort și fiecare reporter reținut reprezintă un avertisment pentru noi, în Germania, că oricine atacă jurnaliștii ne privează pe noi toți de dreptul de a obține informații fără pierdici’, a declarat șefa RSF din Germania, Anja Osterhaus.
Guvernele din întreaga lume trebuie să acționeze, a mai spus ea.
‘Când cei care raportează critic trebuie să se teamă pentru libertatea sau chiar viața lor, democrația este în joc la nivel mondial’, a adăugat ea.
Conform raportului, 503 jurnaliști se află în prezent în închisori din 62 de țări – 121 în China, 48 în Rusia, 47 în Myanmar.
În Rusia sunt reținuți cei mai mulți jurnaliști străini, cu 26 de ucraineni, urmată de Israel, cu 20 de palestinieni.
Potrivit organizației, 135 de jurnaliști sunt dați dispăruți la nivel mondial, unii dintre ei de mai bine de 30 de ani, iar 20 de jurnaliști sunt ținuți ostatici, în principal în Siria și Yemen.
Siria este în mod particular afectată, unde mulți jurnaliști au dispărut în timpul regimului lui Bashar Al-Assad. Același lucru este valabil și pentru jurnaliștii luați ostatici de Statul Islamic, care sunt listați ca dispăruți de RSF. Mexicul este a doua țară cu cel mai mare număr de jurnaliști dați dispăruți.
Cu cel puțin 29 de angajați mass-media uciși în ultimele 12 luni în teritoriul palestinian în timp ce își desfășurau activitatea și cel puțin 220 din octombrie 2023, inclusiv cei care au murit în afara activităților lor profesionale, ‘armata israeliană este cel mai mare dușman al jurnaliștilor’, a acuzat Reporteri fără Frontiere în raportul său.
Deși jurnaliștii trebuie protejați la fel ca civilii în zonele de conflict, armata israeliană a fost acuzată în repetate rânduri că îi vizează în mod deliberat pe jurnaliști și a făcut obiectul unor plângeri pentru crime de război în acest sens.
Israelul a răspuns că vizează mișcarea islamistă Hamas, considerată organizație teroristă de SUA și Uniunea Europeană.
Armata sa a recunoscut că l-a vizat pe un cunoscut corespondent al canalului Al-Jazeera, Anas al-Sharif, care a fost ucis împreună cu alți cinci jurnaliști într-o lovitură aeriană în august, etichetându-l drept ‘terorist’ care ‘se dădea drept jurnalist’. Reporteri fără Frontiere a afirmat la momentul respectiv că aceste acuzații erau lipsite de dovezi.
Pe site-ul său, UNESCO anunță că 91 de jurnaliști au fost uciși la nivel mondial în 2025.

