2025, al doilea cel mai letal an pentru jurnaliști de la începutul secolului

Cu mai puțin de două săptămâni rămase până la sfârșitul anului, se poate spune deja că 2025 a fost al doilea cel mai letal an pentru jurnaliști de la începutul secolului, după 2024, a declarat joi Press Emblem Campaign (PEC), o organizație civilă care acționează pentru protejarea presei în conflictele armate, informează EFE.
Jurnalişti palestinieni ucişi în atacurile israeliene asupra Fâșiei Gaza. Sursa foto: Profimedia Images

67 de jurnaliști uciși în ultimele 12 luni, aproape jumătate în Fâșia Gaza. 503 jurnaliști se află în închisori

Șaizeci și șapte de jurnaliști și-au pierdut viața în ultimele 12 luni în întreaga lume, majoritatea fiind victime ale războiului sau ale rețelelor criminale, iar aproape jumătate dintre ei au fost uciși în Fâșia Gaza 'sub focul forțelor armate israeliene', a anunțat Reporteri fără Frontiere în raportul său pe 2025 publicat marți, informează AFP și dpa.

22 de jurnaliști au murit în conflictul Israel – Hamas, în primele două săptămâni de război. Cei mai mulți și-au pierdut viața în bombardamentele din Gaza

Numărul jurnaliștilor uciși în conflictul Israel-Hamas este în creștere, avertizează ONG-urile care monitorizează situația. Potrivit Comitetului pentru Protecția Jurnaliștilor, 22 de ziariști au murit până acum în cele două săptămâni de război. Cei mai mulți și-au pierdut viața în bombardamentele din Gaza.

Un jurnalist a fost împuşcat mortal şi un altul rănit în Florida în timp ce relatau despre o crimă

Un bărbat înarmat a deschis focul împotriva a doi jurnalişti de televiziune care relatau miercuri în direct despre o crimă într-o suburbie a oraşului Orlando, statul american Florida, omorându-l pe unul dintre ei şi rănindu-l pe celălalt, după care a împuşcat mortal o fetiţă de 9 ani şi a rănit-o pe mama acesteia într-o casă din apropiere, au anunţat autorităţile locale, potrivit Reuters, preluat de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite