Botoşani: Primarul ales la Mihai Eminescu susţine că mandatul obţinut duminică este ‘o responsabilitate majoră’
Primarul ales al comunei Mihai Eminescu, Andreea Cristina Alecu Gireadă (PSD), a declarat luni, pentru Agerpres, că mandatul obţinut la alegerile locale parţiale de duminică reprezintă “o responsabilitate majoră şi un angajament ferm faţă de întreaga comunitate”.
Andreea Alecu Gireadă şi-a luat angajamentul să fie un primar “egal pentru toţi” şi “complet imparţial în fiecare decizie”.
“Mandatul pe care mi l-au încredinţat locuitorii comunei reprezintă pentru mine o responsabilitate majoră şi un angajament ferm faţă de întreaga comunitate. Voi continua toate proiectele şi investiţiile asumate şi voi acţiona cu maximă corectitudine şi transparenţă. Mă angajez să fiu un primar egal pentru toţi, complet imparţial în fiecare decizie şi mereu aproape de oameni. Am alături de mine o echipă construită din oameni muncitori, serioşi şi cu experienţă. Împreună cu aceştia şi ţinând cont în permanenţă de cerinţele locuitorilor, vom construi o comună modernă, sigură şi demnă de viitorul pe care îl merită întreaga comunitate”, a afirmat primarul ales din partea PSD.
Andreea Cristina Alecu Gireadă a fost votată, duminică, de 1.330 dintre cei 3.202 alegători care s-au prezentat la urne şi şi-au exprimat valabil votul, ceea ce reprezintă 41,54% din totalul voturilor, potrivit rezultatelor centralizate de Autoritatea Electorală Permanentă.
Candidatul PNL, Ionuţ Cristian Sigartău, a atras voturile a 823 de alegători, ceea ce înseamnă 25,70% din totalul voturilor valabil exprimate.
Pe poziţia a treia s-a clasat reprezentantul POT, Vasile Cornel Zmău, cu 403 voturi (12,59%), iar pe patru candidatul independent Ioan Purice, cu 355 voturi (10,46%).
Candidatul AUR, Florin Buhă, a fost al cincilea, cu 191 voturi (5,97%), iar cel al Partidului S.O.S. România, Vasile Onofrei, a fost al şaselea, cu 72 de voturi (2,25%).
Ultimul clasat a fost candidatul USR, Iulian Toşcuţă, cu 48 de voturi (1,50%).

