Ce așteaptă locuitorii blocului din Rahova unde a avut loc o explozie de la noul primar general
Bucureștenii care au mers la vot spun că primarul general are foarte multe lucruri de făcut odată ce își va lua funcția în primire. Oamenii au făcut și o listă de priorități pentru viitorul edil. La vot au mers și locuitorii din blocul devastat de explozie în octombrie, în cartierul Rahova. Cei care au venit la urne nu și-au pierdut speranța.
Ce așteptări au oamenii și care este prioritatea zero
Votul a început timid în Capitală, iar vremea rece nu i-a încurajat pe oameni să iasă din case. Puțini au fost cei care au mers încă de la ora 7 dimineața să-l aleagă pe viitorul primar. La ora 12, prezența era în jur de 10%. Iar două ore mai târziu ajunsese la 16%, sub cea din 2024.
“Traficul, poluarea aerului, lipsa locurilor de parcare. Așteptăm să se termine lucrările începute cu țevile de apă”.
„Să continue lucrurile bune care s-au făcut, să încerce să diminueze lucrurile rele și să țină cu bucureștenii”.
Decongestionarea traficului este considerată de cei mai mulți principala problemă a Bucureștiului. Lipsa parcărilor la blocuri, poluarea din oraș și ridicarea gunoiului sunt tot priorități pe care noul primar ar trebui să le aibă rapid în vedere. Oamenii vor mai multe spații verzi și chiar împădurirea periferiei pentru un aer mai curat.
„Să avem un primar care să aibă grijă de București”.
„Să își dea interesul pentru că jurământul îl face pentru populație”.
„Să avem un primar muncitor, corect și inteligent”.
În noul primar general stă și speranța locuitorilor din blocul care a explodat în cartierul Rahova. Să grăbească lucrările de reabilitare, iar pentru scările care nu au fost afectate să le racordeze din nou la gaze până de Sărbători. Oamenii au mers la vot cu nădejde.
Ion Bădună, locuitor al blocului în care a avut loc explozia: “Ce să facem? Așteptăm. Gătim la reșoul electric, am cumpărat unul cu inducție”.
Valentina, locuitoare a blocului vecin: „Să vedem ce primar o ieși, poate ne dă drumul al gaze”.
Aurica Paște se ocupă de curățenia scării unde a avut loc explozia. A ieșit din bloc cu câteva secunde înainte să se întâmple tragedia. Spune că a scăpat cu viață pentru că mașina de gunoi a venit puțin mai devreme și a trebuit să scoată rapid pubelele.
Un om care a văzut moartea le transmite viitorilor administratori ai Bucureștiului: “În primul rand să se uite la oameni”.

