A murit Frank Gehry, unul dintre cei mai mari arhitecți ai lumii
A murit, la vârsta de 96 de ani, unul dintre cei mai mari arhitecţi ai lumii, Frank Gehry. S-a stins în locuinţa sa din Santa Monica, în urma unei boli respiratorii.
Gehry este faimos pentru clădirile sale avangardiste, aproape SF, cum ar fi Muzeul Guggenheim din Bilbao, placat cu titaniu şi sticlă, care i-a adus consacrarea internaţională la sfârşitul anilor ’90 şi a creat un uriaş curent.
Tot el a conceput ‘Casa care Dansează’ din Praga, Sala de Concerte Walt Disney din Los Angeles şi Fundaţia Louis Vuitton din Paris.
Pe numele său real Frank Owen Goldberg, s-a născut în 1929 la Toronto. Mutat în Statele Unite, îşi schimbă numele în Gehry pentru a se proteja de anti-semitism.
În 1989, primeşte premiul Pritzker, cea mai înaltă distincţie din lumea arhitecturii.
Avea chiar şi propriul personaj în serialul ‘The Simpsons’ şi spunea că, pentru el, arhitectura este ca muzica jazz.

