Patru brățări de aur, vechi de 3.000 de ani, descoperite în Gorj

4 December 2025, 19:09 (actualizat 4 December 2025, 19:10)

Patru brățări tracice din aur, vechi de peste trei mii de ani, din perioada târzie a epocii bronzului, au fost găsite într-o pădure din Gorj de un detectorist pasionat. Specialiștii consideră că artefactele sunt unele dintre cele mai importante descoperiri din ultimii ani și ar putea completă tezaurul național

Descoperirea a fost făcută într-o pădure din județul Gorj. Un semnal scurt al detectorului de metale l-a făcut pe George Andreescu, detectorist amator din Târgu Jiu, să se oprească și să sape. A avut parte de cea mai mare surpriză din viață lui: la nici o jumătate de metru sub pământ a descoperit patru artefacte spectaculoase – brățări din aur.

Brățările, realizate din aur pur, lucrate fin au fost predate Muzeului Județean ”Alexandru Ștefulescu” din Târgu Jiu.

Zona în care au fost găsite piesele va fi verificată în următoarele zile de o echipă de arheologi, care bănuiesc că ar putea există și alte artefacte în apropiere.

Brățările vor fi expertizate și propuse pentru a fi clasate la categoria că tezaur național.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite