New York Times dă în judecată Pentagonul pentru restrângerea dreptului la informare
Ziarul american New York Times (NYT) a anunțat joi că a acționat în judecată Pentagonul, după ce această instituție a impus presei norme respinse de instituțiile din mass-media mainstream, care și-au pierdut astfel acreditările la sediul Departamentului de Război al SUA, noua denumire a Departamentului Apărării, informează AFP.
Anunțate în septembrie de secretarul Apărării Pete Hegseth, noile reguli stabilesc limitări stricte privind accesul fizic al jurnaliștilor în sediul Pentagonului și folosirea surselor, precum și posibile sancțiuni pentru solicitarea fără autorizație prealabilă a unor informații de interes public.
Marile mass-media americane, în general ostile președintelui Donald Trump, au refuzat să accepte aceste condiții, considerându-le o restrângere a libertății de exprimare. Printre aceste mass-media se numără New York Times, Washington Post, Politico, agențiile Reuters și Associated Press, posturi de televiziune precum ABC News, CBS News, CNN, NBC News. Noile reguli au fost respinse și de postul conservator Fox News, un post favorabil actualului președinte și unde Hegseth a fost comentator înainte ca Trump să-l numească la conducerea Pentagonului.
Rămași fără acreditări, zeci de jurnaliști ai acestor mass-media au eliberat în octombrie birourile de la Pentagon, unde corespondenții de presă aveau spații permanente de lucru.
În schimb, aproximativ 60 de jurnaliști, toți din cadrul unor mass-media de orientare conservatoare, și-au păstrat acreditările la Pentagon, după ce au acceptat noile reguli ale instituției.
Printre aceste mass-media se numără postul One America News, publicația Frontlines, o filială a organizației Turning Point, fondată de activistul conservator Charlie Kirk, asasinat în septembrie într-un campus universitar de un tânăr radicalizat împotriva președintelui Trump, și alte instituții online care susțin deschis administrația acestuia din urmă, precum The Gateway Pundit sau The National Pulse.
Timp de peste 50 de ani, jurnaliștii acreditați la Pentagon, mulți dintre ei având propriile birouri în imensa clădire a acestei instituții, puteau intra în birourile oficialilor de rang înalt pentru a solicita informații despre mișcările trupelor sau utilizarea fondurilor, puteau intervieva responsabili militari pe holuri și solicita actualizări de la purtătorii de cuvânt.
Casa Albă:Faptul că Trump a numit-o “purcică” pe o jurnalistă dovedeşte onestitatea şi transparenţa preşedintelui SUA
Dar de când Pete Hegseth a preluat funcția de secretar al Apărării în ianuarie, relațiile Pentagonului cu presa s-au schimbat radical, această instituție renunțând la conferințele de presă săptămânale și la informările detaliate asupra operațiunilor militare, cum ar fi de exemplu atacurile recente în Marea Caraibilor asupra unor ambarcațiuni suspectate că transportau narcotice.
Pete Hegseth deja limitase din luna mai zonele de acces ale jurnaliștilor ce nu erau supuse restricțiilor privind protecția informațiilor clasificate. El a ordonat apoi teste poligraf pentru a-i identifica pe cei responsabili de scurgeri de informații și în cele din urmă a anunțat noile reguli, pe care New York Times (NYT) a decis acum să le atace în instanță.
În plângerea sa, înaintată unei instanțe din Washington, NYT susține că guvernul încalcă Primul Amendament al Constituției SUA, care garantează cinci libertăți fundamentale, printre care și libertatea presei.
Administrația ‘încearcă să restrângă capacitatea jurnaliștilor de a face ceea ce ei au făcut dintotdeauna: să pună întrebări angajaților guvernamentali și să obțină informații pentru a relata fapte care merg dincolo de declarațiile oficiale’, se mai arată în aceeași plângere. Preluare Agerpres

