Vicepreședintele CSM: Sunt în plată mii de pensii de 130% din salariul net

27 noiembrie 2025, 13:06

Magistrații au respins reforma pensiilor speciale în forma propusă de guvern. Consiliul Superior al Magistraturii a dat aviz negativ pentru proiect. Este o decizie previzibilă, având în vedere discuțiile din ultima perioadă pe această temă. Avizul este unul consultativ, dar necesar.

Vicepreședintele CSM, procurorul Claudiu-Constantin Sandu, este de părere că acest proiect de lege reprezintă o inechitate, motiv pentru care Consiliul a dat aviz negativ.

„Magistrații sunt niște oameni responsabili și prima formă de protest pe care am adoptat-o a fost mai mult un protest simbolic, în sensul de a atrage atenția asupra inechităților legislative pe care le promovează acest guvern. Nici măcar nu s-a pus în discuție vreo formă de protest. (…) Magistrații sunt cetățeni ca oricare alții, nu au avut niciodată o problemă cu ieșirea la pensie la 65 de ani, deși ar trebui să mă întrebați dumneavoastră, ca cetățean, dacă vreți să fiți judecat de un judecător de 65 de ani. În legătură cu tăierea pensiei cu 30% e ceva care îmi scapă, pentru că principala problemă este această inechitate care se stabilește prin această lege față de pensionările anterioare. Propriu-zis vor fi trei tipuri de pensionari în magistratură: pensionarii epocii Dragnea, cu o pensie mai mare decât salariul cu 20-25%, pensionarii din 2023 – cu un salariu de 100% din net și următorii, care vor munci până la 65 de ani și vor avea pensia la jumătate. Dacă vi se pare echitabil, mie nu mi se pare, motiv pentru care ne opunem unei astfel de reglementări. Față de 130% din net – sunt mii de pensii în plată în acest moment – este o înjumătățire”, a declarat Sandu.

Întrebat ce va face CSM mai departe, având în vedere că guvernul va merge mai departe cu procedura de asumare a răspunderii în Parlament pe proiectul de lege, Claudiu-Constantin Sandu a declarat că “noi ne-am făcut datoria și am arătat că acest CSM este un organ responsabil. (…) Nu ne-a luat două luni, cum i-a luat guvernului să modifice 10 rânduri dintr-o lege, nouă ne-a luat exact 7 zile, așa cum am promis. Mai departe, este o chestiune care nu mai este în competența Consiliului”.

Magistrații sunt nemulțumiți de acest proiect de lege, care le reduce pensia la 70/% din ultimul salariu net și îi scoate la pensie la 65 de ani, cu o perioadă de tranziție de 15 ani.

Noul proiect de lege privind pensiile de serviciu ale magistraților a fost pus săptămâna trecută în procedură de transparență decizională, iar CSM avea termen 30 de zile pentru a da un aviz consultativ.

Conform noului proiect, cuantumul pensiei magistraților va fi 55% din baza de calcul, reprezentată de media indemnizațiilor brute din ultimii 5 ani, dar nu mai mult de 70% din ultima indemnizație netă. De asemenea, perioada de tranziție până la vârsta de pensionare de 65 de ani va fi de 15 ani, calculată începând cu 1 ianuarie 2026.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite