Proiect pilot | Cutii de lapte și suc, reciclate

21 November 2025, 19:18

Ambalajele de carton pentru lapte şi sucuri pot fi reciclate de acum, printr-un proiect pilot, anunţat în Braşov şi Bucureşti. În mai multe magazine au fost instalate automate de colectare speciale. Pentru fiecare cutie predată, clientul primește 50 de bani, fără că această valoare să fie reţinuta la casă în momentul cumpărării, aşa cum se întâmplă în cazul SGR.

Şase magazine din Braşov şi unul din Bucureşti au instalat automate de colectare a ambalajelor din carton pentru lapte şi suc. Clienţii vor primi în schimbul fiecărei cutii câte 50 de bani. Mecanismul de funcţionare este similar Sistemului de Garanţie Returnare, cu o excepţie. La cumpărarea produselor clienţilor nu le este reţinută garanţia de 50 de bani. Pot fi predate ambalaje de carton cumpărate din orice magazin.

Cutiile de carton reciclate trebuie să aibă sub 3 litri. Sumele strânse de clienţii care returnează ambalajele vor putea fi cheltuite în magazine. Este un proiect pilot, unic în Europa, spun cei care l-au pus la punct. Și va dura opt luni.

Mircea Moga, CEO lanţ supermarketuri: Dacă stăm să ne uităm la miliardele de ambalaje care au fost colectate în ultimii doi ani prin sistemul SGR este clar că românii vor să recicleze dacă le oferim un sistem simplu şi eficient. Vom începe să oferim clienţilor noştri 50 de ani pentru fiecare ambalaj Tetra Pack care este returnat. Şi probabil că 50 de bani nu prea schimbă viaţa nimănui, însă schimbă obiceiuri.

Laurențiu Boncică, director naţional companie ambalaje: Încercăm să punem acest ambalaj în acea horă a reciclării. Suntem pe punctul de a avea o inovaţie în ceea ce înseamnă reciclarea ambalajelor de carton, ambalaj de carton care este reciclabil. În compoziţia acestui ambalaj avem mai mult de 80% hârtie şi la sfârşitul vieţii acest ambalaj pate să aibă o valoarea economică, poate fi utilizat în alte aplicaţii.

Rezultatele proiectului pilot ar putea determina autorităţile să extindă Sistemul de Garanţie Reciclare şi cu alte ambalaje.

Diana Buzoianu, ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor: Dacă din proiectul pilot reiese că majoritatea absolută a obstacolelor care au fost întâmpinate pot fi depăşite, şi eu cred şi sper că acest lucru se va întâmpla, eu cred că aceste proiect va putea să stă la bază, da, anul viitor să putem să vedem o trecere şi pentru aceste ambalaje.

În perioada ianuarie – septembrie 2025 românii au returnat peste 4 miliarde de ambalaje în sistemul SGR. Gradul de colectare pentru metal, sticlă şi plastic trece de 80%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite