Protest la Înalta Curte. Se cere demisia președintei instanței, Lia Savonea
Câteva sute de persoane s-au adunat vineri seara în faţa sediului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, pentru a protesta față de şefa acestei instanţe, Lia Savonea. Protestatarii au acuzat eliberarea pe bandă rulantă de către instanța supremă a unor condamnați pentru corupție, dar și faptul că judecătorii solicită mai mulți bani, în contextul reformei pensiilor de serviciu ale magistraților.
Sunt în jur de 1.000 de persoane la protest.
Mai multe ONG-uri au organizat acest protest: Inițiativa România, Declic, Inițiativa Timișoara și Rezistența. protestatarii solicită revocarea șefei Înaltei Curți de Casație și Justiție, judecătoarea Lia Savonea, transmite Alexandru Costache, de la Înalta Curte.
În fața Curții Supreme a fost adus un carton cu imaginea Liei Savonea, unde scrie că “Asigur protecție pentru corupți”, aceasta fiind principala acuză pe care protestatarii o aduc președintei Înaltei Curți.
Ei susțin că de când judecătoarea Lia Savonea a devenit șefa Înaltei Curți de Casație și Justiție, magistrații au eliberat, pe bandă rulantă, mai multe persoane condamnate deja pentru corupție, și au anulat mai multe decizii definitive de condamnare.
Ei sunt nemulțumiți și de felul în care se poziționează magistrații în reforma pensiilor de serviciu, protestatarii spun că magistrații se agață de pensiile speciale, iar la ultima întâlnire de la Cotroceni, judecătoarea Lia Savonea a solicitat mai mulți bani pentru magistrați.
Protestatarii solicită și revocarea judecătoarei Raluca Costache de la conducerea Consiliului Superior al Magistraturii.
CSM a dat astăzi un comunicat de susținere a judecătoarei Lia Savonea.

