Un spital din Gaza spune că a primit cadavrele a 15 prizonieri palestinieni
Spitalul Nasser din sudul Fâșiei Gaza a anunțat vineri că a primit cadavrele a 15 prizonieri palestinieni, în cadrul acordului de încetare a focului dintre Hamas și Israel, relatează AFP.
Rămășițele omenești au ajuns la spital în cadrul celei de-a 13-a runde de schimburi de cadavre, ridicând la 330 numărul total de trupuri neînsuflețite primite.
Conform acordului negociat sub presiunea SUA, Israelul trebuie să returneze 15 cadavre palestiniene pentru fiecare cadavru al unui ostatic israelian predat. Joi seară, Israelul a confirmat că a primit cadavrul ostaticului israelian Meny Godard, ucis în atacul mortal din 7 octombrie 2023, care a declanșat războiul din Gaza.
De la începutul fragilului armistițiu, pe 10 octombrie, Hamas i-a eliberat pe toți cei 20 de ostatici supraviețuitori în schimbul eliberării a aproape 2.000 de prizonieri palestinieni și a returnat 25 dintre cei 28 de ostatici decedați pe care s-a angajat să-i predea Israelului în baza acordului.
Rămășițele ultimilor trei ostatici sunt de la doi israelieni și un muncitor thailandez răpiți la 7 Octombrie.

