Explozie urmată de incendiu, în Balș, Olt. Cauza, o acumulare de gaze la butelia de aragaz

13 November 2025, 11:18 (actualizat 13 November 2025, 21:19)

Momente de panică într-un bloc din Balș, județul Olt. Două persoane au ajuns la spital cu arsuri și trei au suferit atacuri de panică, după o explozie și un incendiu care au avut loc într-una dintre garsoniere. Deflagrația s-a produs în urma unei acumulări de gaze provenite de la o butelie. Atenție, urmează detalii cu impact emoțional!

ACTUALIZARE Cauza exploziei produsă joi într-o garsonieră aflată la etajul al treilea al unui bloc de locuinţe din oraşul Balş a fost o acumulare de gaze la butelia de aragaz, au transmis reprezentanţii ISU Olt.

ACTUALIZARE Din primele informații, cei doi pacienți prezintă arsuri pe față și torace și vor fi transportați la UFA din cadrul Spitalului Județean Slatina, pentru evaluare și stabilizare hemodinamicǎ, informează ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-o postare pe Facebook. Suprafața arsă va fi stabilită în urma evaluărilor medicale din unitatea sanitară, iar dacǎ arsurile sunt pe suprafațǎ extinsǎ, se va apela la transferul în spitalele din strǎinǎtate.

Alte 3 victime fǎrǎ arsuri au fost transportate la spital.

1 persoană a suferit un atac de panica.

Se continuă evaluarea medicală pentru 3 persoane cu atac de panică.

30 de persoane au fost evacuate/autoevacuate.

Planul roșu de intervenție a fost dezactivat.

ACTUALIZARE Distrigaz Sud Rețele aduce următoarele precizări cu privire la explozia ce a avut loc la blocul G5, scara 3, de pe strada Nicolae Bălcescu nr. 211, din localitatea Balș, județul Olt:

În urma unei explozii cauzată de o butelie cu GPL, existentă într-un apartament din imobilul mai sus menționat, s-a produs un incendiu care a afectat o serie de garsoniere din acest bloc. Imediat, echipele Distrigaz Sud Rețele s-au deplasat la fața locului unde, pentru asigurarea condițiilor de securitate, au întrerupt alimentarea cu gaze naturale a imobilului afectat astăzi, 13 noiembrie 2025, începând cu ora 09:20.

Ca urmare a acestei întreruperi neprevăzute sunt afectați 49 de clienți casnici alimentați prin intermediul instalației comune de utilizare, ce deservește scările 2 și 3, din blocul G5, amplasat pe strada Nicolae Bălcescu nr. 211, din localitatea Balș, județul Olt.

În urma controlului efectuat de către Distrigaz Sud Rețele, nu au fost depistate scurgeri de gaze în zona rețelei de distribuție a gazelor naturale, în zona adiacentă imobilului și nici infiltrații în subsolul acestuia.

Distrigaz Sud Rețele a luat această măsură până la remedierea, de către o firmă autorizată A.N.R.E., a eventualelor defecțiuni ce au afectat instalația de utilizare. Potrivit legislației în vigoare1, instalația comună de utilizare aparține clienților și nu se află în responsabilitatea Distrigaz Sud Rețele.


La nivelul județului Olt a fost activat Planul roșu de intervenție, fiind mobilizate șase echipaje SMURD, patru ambulanțe SAJ, două autospeciale de stingere, o autospecială pentru descarcerare, o autospecială pentru transport victime multiple, o autoscară, un echipaj CBRN (chimic, biologic, radiologic, nuclear) și un post medical avansat.

Până în prezent, trei persoane au fost transportate la spital (două cu arsuri și una care a suferit un atac de panică). Alte trei persoane sunt evaluate medical la fața locului.

De asemenea, 30 de persoane au fost evacuate sau s-au autoevacuat din imobilul afectat de explozie.

Incendiul a fost localizat, iar echipele de intervenție continuă verificarea tuturor spațiilor din blocul de locuințe.

Misiunea este în dinamică.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite