Creatorul robotului umanoid care a căzut pe scenă în timpul prezentării, criticat dur de propagandistul Kremlinului
Propagandistul rus Vladimir Soloviov îl acuză pe directorul companiei Aidol, Vladimir Vituhin, pentru robotul umanoid prost proiectat, care a căzut pe scenă în timpul prezentării, și îl amenință.
„Vladimir, de ce te-ai târât pe scenă? De ce ne-ai arătat acea rușine? Arată ca o jucărie pentru copii. Care este scopul tău? Să discreditezi întregul sector IT și de robotică din Rusia?”, a spus jurnalistul într-o emisiune televizată.
„Când vor începe arestările și execuțiile în țara noastră?”, și-a încheiat Soloviov tirada.
Primul robot umanoid al Rusiei, dotat cu inteligență artificială, a căzut pe scenă în timpul prezentării sale la un eveniment tehnologic desfășurat la Moscova, pe 10 noiembrie. Incidentul i-a determinat pe organizatori să acopere robotul, încercând să repare defecțiunea departe de privirile publicului.

