Deputatul PSD Răzvan Ciortea, prins cu Radarul și trimis în judecată după ce ar fi condus cu viteză ilegală

12 noiembrie 2025, 19:42

Deputatul PSD Răzvan Ciortea a fost trimis în judecată de procurorii de la DNA Alba pentru o faptă din perioada în care era subprefect de Cluj.

Conform anchetatorilor, pe 8 august 2023, polițiștii au depistat un autoturism Mercedes, înmatriculat pe numele unei firme, circulând cu viteza de 164 de km/h, pe autostrada A10, pe o zonă unde limita maximă legală era de 100 de km/h.

Ulterior, au descoperit, după analiza imaginilor Radar, că la volanul maşinii se află Răzvan Ciortea.

Însă acesta a trimis anchetatorilor documente falsificate din care reiese că o altă persoană ar fi fost la volan.

În dosar a fost trimis în judecată şi un poliţist care l-ar fi ajutat pe Ciortea să scape de amendă şi să rămână şi cu permisul de conducere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite