Summitul COP30 începe în Brazilia. Reprezentaţi din peste 190 de ţări vor discuta despre cum să reducă criza climatică şi impactul său devastator

Schimbări climatice / Foto: Arhivă
10 noiembrie 2025, 12:54 (actualizat 10 noiembrie 2025, 12:55)

A 30-a conferinţă anuală a ONU privind schimbările climatice începe luni în oraşul brazilian Belem din pădurea amazoniană, la summit fiind aşteptaţi aproximativ 50.000 de participanţi, informează dpa.

Reprezentaţi din peste 190 de ţări vor petrece două săptămâni discutând despre cum să reducă criza climatică şi impactul său devastator, inclusiv secete, furtuni, incendii de pădure şi inundaţii din ce în ce mai frecvente şi mai severe.

Discuţiile din cadrul conferinţei cunoscută sub numele de COP30 vor aborda, de asemenea, cererile ţărilor mai sărace de a beneficia de mai multe fonduri pentru a se adapta la condiţii climatice din ce în ce mai ostile.

Această reuniune de proporţii are loc la zece ani după Acordul de la Paris privind clima, considerat istoric la acea vreme. Atunci, comunitatea internaţională a convenit să limiteze încălzirea globală cât mai aproape posibil de 1,5 grade Celsius peste nivelul din perioada preindustrială.

Un obiectiv care a eşuat, a spus secretarul general al ONU, Antonio Guterres, la un summit pregătitor la care au participat zeci de şefi de stat şi de guvern, vorbind despre un ‘adevăr dur.’

Secretarul general al ONU a spus că pragul de 1,5 grade va fi depăşit, temporar, cel târziu la începutul anilor 2030, descriind acest lucru drept ‘un eşec moral şi o neglijenţă mortală.’

Conform unei prognoze actuale a ONU, dacă se continuă politicile climatice existente, suntem pe cale să ajungem, la nivel global, la o încălzire de 2,8 grade Celsius.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite