Osemintele domnitorului Grigore Alexandru Ghyka au ajuns la Focșani. TVR partener media
Sicriul cu rămășițele pământești ale fostului domnitor Grigore Alexandru Ghyka a ajuns la Focşani. Acolo va sta timp de două zile, înainte să fie mutat la Iaşi. Anterior, rămăşiţele pământeşti ale domnitorului Grigore Alexandru Ghyka au fost retrase, luni dimineață, de la Palatul Cotroceni, în cadrul unei ceremonii desfăşurate în prezenţa consilierilor prezidenţiali.
Osemintele ultimului domn al Moldovei, Grigore Alexandru Ghyka (1807 – 1857), întemeietor al Jandarmeriei Române, au fost deshumate vineri din cimitirul din localitatea franceză Mee-sur-Seine şi repatriate în aceeaşi zi.
Vineri seară, sicriul a fost depus la Biserica “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” de la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.
Preşedintele Nicuşor Dan a decis ca, în semn de respect şi consideraţie pentru memoria ultimului domnitor al Moldovei, sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale lui Grigore Alexandru Ghyka să fie depus, duminică, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni.
Luni, osemintele au ajuns la Focşani. Aici, se va putea aduce un omagiu ultimului Domn al Moldovei timp de două zile, în foaierul Muzeului Vrancei.
Sicriul domnitorului a fost depus în Piața Unirii din Focșani, unde s-a ținut un ceremonial militar și religios. Învelit în drapelul cu însemnele familiei Ghyka, coșciugul a fost purtat pe brațe de jandarmi. Ploaia măruntă nu i-a împiedicat pe oameni să asiste la evenimentul istoric.
Cortegiul funerar a ajuns apoi la Muzeul Vrancei, unde toți cei prezenți i-au adus un omagiu domnitorului care a luptat pentru Unirea Principatelor. Meritul cel mai mare al lui Grigore Alexandru Ghyka este, așa cum subliniază istoricii, aducerea în țară a minților luminate aflate în exil și cooptarea lor în guvernarea țării.
Valentin Muscă, director, Muzeul Vrancei: A dat ministerele pe mâinile celor mai deștepți oameni ai timpului, iar ei au creat Partida Națională, care a luptat după Congresul de la Paris de pace să formeze adunările ad-hoc, să voteze pro unire și în Moldova, și în Muntenia. Așa trebuie să rămână în istorie. A creat fermentul socio- politic care a permis Unirea de la 1859.
Unul dintre descendenții domnitorului, care a făcut demersurile pentru repatrierea rămășițelor strămoșului său, a dorit ca sicriul să rămână timp de două zile la Focșani, oraș reprezentativ pentru Unirea Principatelor.
Mihai Ghyka, descendent al domnitorului Grigore Ghyka: Mihai Eminescu spunea, de ar fi trăit, ar fi fost, fără îndoială, Domnul Principatelor Unite. Eminescu l-a iubit foarte mult pe Grigore Ghyka, cumva a văzut în el idealul unui domn care a lăsat deoparte interesele lui pentru idealul național. Dorea tare mult România să fie liberă, suverană, dincolo de interese turcești, rusești, austriece care, la vremea respectivă, ne apăsau foarte mult.
Rămăşiţele pământeşti vor ajunge la Iaşi pe 12 noiembrie, unde vor fi depuse la Palatul Culturii. Reînhumarea va avea loc într-un loc special amenajat în apropierea acestei edificiu.
TVR este partener media al evenimentului.
Grigore Alexandru Ghyka a fost un domnitor care a plecat cu demnitate în exil și s-a întors cu onoare acasă. Un domnitor care și-a cheltuit averea pentru a construi școli, și chiar o maternitate, a înființat Jandarmeria ca pe un sprijin pentru popor și care a dat libertate presei.

