Fără poluare și fără stres pentru animale: mai multe Primării renunță la artificii în noaptea de Revelion

9 November 2025, 14:53 (actualizat 9 November 2025, 14:58)

Fără zgomot, fără poluare şi fără stres pentru animale. Cu aceste argumente, dar şi cu bugete reduse, tot mai mulţi primari renunţă la tradiţionalele focurile de artificii organizate de Revelion în centrul localităţilor. Pe lista municipiilor unde vor fi puse în practică astfel de decizii sunt Brașov, Cluj-Napoca, Iași, Constanţa și Suceava.

În Suceava, focul de artificii din noaptea de Revelion va lipsi. Vor fi, în schimb, jocuri de lumini, lasere și drone, fără zgomotele puternice care sperie animalele și fără poluare.

Dan Cușnir, viceprimar, municipiul Suceava: Pentru oameni, impactul unor show-uri sau unor spectacole de lumini sau de lasere sau de drone este mai prietenos, pentru natură atât din punct de vedere al poluării cu tot felul de substanțe chimice pentru că trebuie să spunem adevărul, artificiile emană substanțe chimice în atmosferă, deci atât poluare cu substanțe chimice și cât și poluare fonică suntem mai prietenoși cu natura. Suntem mai prietenoși și mai atenți la suferința provocată de zgomotul artificiilor animăluțelor din municipiu.

Bugetul aprobat de primăria Municipiului Suceava pentru evenimentele de Crăciun și Revelion este de 500 de mii de lei.

Autoritățile promit o atmosferă spectaculoasă, dar prietenoasă cu animalele și mediul. Asociațiile pentru protecția animalelor salută decizia.

Roxana Ciornei, președinte Asociația “Casa lui Patrocle”: Noi, iubitorii de animale, pentru noi nu există noapte de revelion să plecăm de acasă sau dacă plecăm de acasă vine altcineva să stea acasă, să păzească câinii, pisicile care trăiesc într-un stres extraordinar din cauza gălăgiei și a bubuiturilor. În prima săptămână din ianuarie, în prima lună a noului an mereu avem zeci de căței pierduți, căței care au fugit de acasă. Avem un val de anunțuri cu câini pierduți tocmai din cauza acestor artificii.

Și Primăria din Constanța a a anunțat că renunță la focul impresionant de artificii care colora cerul în noaptea dintre ani.

Autoritățile din Constanța vor schimba și locul în care se organizează petrecerea de Revelion. Constănțenii petreceau noaptea dintre ani în piața Ovidiu din Centrul Vechi, iar de anul acesta distracția se mută în fața Sălii Sporturilor.

La petrecerea organizată pentru locuitorii din Constanța, muzica va fi mixată de DJ. Și, cel mai probabil, atmosfera va fi animată și de un solist.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite