Dosarul medicilor care au cerut ilegal echivalarea unor studii de rezidenţiat | Reacția lui Emil Ceban, noul ministru al sănătății din Republica Moldova, fost rector USMF, pentru TVR Moldova
Noul ministru al sănătății din Republica Moldova a avut un punct de vedere exprimat la TVR Moldova, în dosarul medicilor care au cerut ilegal echivalarea unor studii de rezidenţiat și care nu au fost niciodată la cursuri.
EMIL CEBAN, ministrul sănătății: Aceasta este un fals. Universitatea de Medicină nu poate să facă așa ceva. Astăzi toate diplomele care sunt, trec prin sistemul informațional și au un control deosebit. De aceea, o să ocupe organele competente și o să ne dea rezultatele.
Reporter: Suspectați că nu ar fi participat în mod fizic la aceste lecții?
EMIL CEBAN, ministrul sănătății: Nu există așa ceva. Nu există. În Universitatea de Medicină este un sistem informațional. Fiecare student care se înmatriculează și care le finalizează, trece fiecare zi la prelegere. Totul este documentat, totul este digitalizat. Fiecare examen este digitalizat, fiecare notă este pusă și nu se poate schimba din nimeni. Se vede la fiecare oră cine-i intrat și cine a ieșit din sistem, cine, ce notă au pus. Și deci dacă studentul nu este mai mult de două-trei zile, deja sistemul se blochează. Deci acesta este un fals.
Reporter: Atunci cum vă explicați această situație? De ce și de unde au pornit aceste percheziții?
EMIL CEBAN, ministrul sănătății: O să ocupă organele competente și atunci o să dăm explicația.
Reporter: Dar colegii din România v-au cerut explicație?. Dacă ați fost informat despre această situație de la Institutul de Neurologie unde un pacient a decedat.
EMIL CEBAN, ministrul sănătății: Am fost informat, un pacient de 73 de ani, operat pe data de 31 octombrie de o tumoare cerebrală, s-a aruncat de la etaj, urgent s-a apropiat echipa medicilor, s-a făcut resuscitare, s-a chemat poliția, deci și s-a pornit un dosar de îndată.
Reporter: Domnule Ministru, să revenim la perchezițiile de astăzi în România.Totuși, colegii din România v-au cerut explicație. Sau nu știu, dumneavoastră, solicitați mai multe detalii pe marginea acestui închet, totuși este un dosar de rezonanță.
EMIL CEBAN, ministrul sănătății: Eu am aflat acest lucru astăzi, acum, de la dumneavoastră. După ședința de guvern o să mă sesizez, o să sun la organele competente, o să facem legătură cu colegii noștri din România și o să avem o claritate și o să vă dăm un răspuns clar pe această întrebare.
VEZI ȘI Percheziţii la medici care au cerut ilegal echivalarea unor studii de rezidenţiat care ar fi fost făcute în Republica Moldova
În acest caz 14 percheziții domiciliare se desfăşoară la sediul unei instituții publice și locuințele unor persoane fizice, în București și mai multe județe. Ancheta vizează mai mulți medici care au solicitat Ministerului Sănătății recunoașterea titlurilor de calificare medic specialist, dobândite în Republica Moldova. În realitate medicii nu fuseseră niciodată prezenţi la cursurile de specializare.

