“Ora cu și despre animale”, disciplina care ar putea deveni opțională la nivel național. Programul e aplicat de trei ani în județul Ilfov

3 November 2025, 19:06

“Ora cu și despre animale”, iată titlul cele mai noi discipline care ar putea deveni opțional la nivel național. Programul e aplicat deja de trei ani în județul Ilfov. În prezent, 1.000 de elevi din 20 de școli învață să fie empatici și responsabili față de animale. Programul a mai scos în evidență și un alt efect. Copiii vin cu mai multă plăcere la școală, iar comunicarea între ei nu mai are asperitățile agresivității.

Prezența unei pisici sau a unui cățel într-o sală de clasă schimbă total atmosfera, spun reprezentanții școlilor din Ilfov în care elevii au astfel de cursuri opționale.

Ana Maria Grigoraş, director, Şcoala Gimnazială ,,Anton Pann”, Voluntari: Am observat că sunt foarte responsabili. De câte ori avem câte un invitat, evident că discutăm înainte, că nu trebuie să speriem animăluțul. Vă dați seama că n-ar fi confortabil pentru animal să fie asaltat de foarte mulți copii.

Cristina Petre Ghiţă, inspector şcolar general adjunct, Ilfov: Am constatat o îmbunătățire nu numai a participării active a copiilor la școală, la toate orele, la toate disciplinele, o mai bună comunicare între ei. Deci, practic, dacă ne gândim la bullying, este iarăși o măsură de intervenție benefică.

 “Ora cu și despre animale” a început în urmă cu trei ani ca un proiect-pilot în două școli din Ilfov și s-a extins în 20 de unități de învățământ.

Programa elaborată de specialiști în Educație și de medici veterinari aduce în prim plan empatia și responsabilitatea copiilor față de animale, după principiul elevii învață de la animale mici cum să fie oameni mari.

Hilde Tudora, director, Protecţia Animalelor, Ilfov: Este vorba de a fi empatici, de a fi civilizați, de a fi buni. Pentru că într-o societate civilizată animalele nu stau libere pe străzi, animalele nu sunt bătute, nu sunt abuzate.

Andreea Roseti, director pentru România, Humane World for Animals: Problema este că noi continuăm să capturăm câini de pe străzi, să-i punem într-un adăpost și să-i eutanasiem după 15 zile. Și practic, prin faptul ăsta, consumăm bani publici. De aceea ne întâlnim azi, pentru a arăta că există soluții.

Autoritățile din Ilfov au propus Ministerului Educației ca acest program să devină opțional la dispoziția școlilor din întreaga țară.

Daniel David, ministrul Educaţiei: Curriculumul pe care l-aţi propus şi pe care l-aţi pilotat în Ilfov în acest moment este în atenţia Comisiei Naţionale. Şi sperăm să avem un răspuns formal, oficial, în curând. Aşa, în mine aveţi un suporter.

Peste 1.000 de elevi din școlile gimnaziale din Ilfov s-au înscris anul acesta la “Ora cu și despre animale”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite