Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a vizitat zona demilitarizată dintre cele două Corei
Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, s-a deplasat în zona de frontieră dintre cele două Corei, ca parte a vizitei sale la Seul. Este prima astfel de vizită a unui şef al Pentagonului din ultimii opt ani.
Secretarul apărării este în vizită în Korea de Sud, pentru a purta discuţii cu oficialii de la Seul despre trupele americane staţionate în zonă. Washingtonul are în vedere să redefinească rolul celor aproximativ 28 de mii 500 de soldaţi americani, care ar urma să menţină echilibrul de putere în Asia.
Totul, pe fondul îngrijorărilor legate de activitățile Beijingului în Marea Chinei de Sud și în jurul Taiwanului, dar şi după ce regimul lui Kim Jong Un a intensificat testele de rachete balistice și a anunţat că își consolidează capacitățile nucleare.
Pete Hegseth a făcut un tur al zonei demilitarizate de la granița cu Coreea de Nord şi urmează să participe la reuniunea anuală cu rol consultativ privind securitatea între SUA şi Coreea de Sud.

