Patru adolescenți care ar fi distrus morminte în noaptea de Halloween, într-o comună din Arad, prinşi de poliţişti
Patru minori din localitatea arădeană Pilu au fost prinşi de poliţişti după ce ar fi distrus opt morminte din cimitirul local, în noaptea de Halloween.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad a informat, luni, că profanarea mormintelor a avut loc în cimitirul catolic de la marginea localităţii Pilu.
“Din cercetări a reieşit că fapta a avut loc în noaptea de 31 octombrie spre 1 noiembrie. Distrugerile constau în smulgerea şi punerea la pământ a patru monumente funerare, ruperea unui monument şi aruncarea acestuia pe marginea drumului naţional, ruperea în două a unui alt monument şi ruperea crucii altor două monumente”, se arată într-un comunicat transmis de IPJ.
În urma cercetărilor au fost identificaţi patru tineri din localitate, toţi minori. Doi dintre aceştia au fost reţinuţi pentru 20 de ore, iar un al treilea, pentru 24 de ore.
Cercetările sunt continuate într-un dosar penal întocmit pentru profanare de morminte.

