Nicușor Dan, despre cum îi va ajuta pe bucureșteni din poziția de președinte: În codul urbanismului mă voi implica

2 November 2025, 15:41 (actualizat 2 November 2025, 15:49)

Nicușor Dan a afirmat, duminică, în contextul alegerilor locale parțiale care vor avea loc pe 7 decembrie, că există două chestiuni fundamentale prin care îi va putea ajuta pe bucureșteni din poziția de președinte: codul urbanismului și a doua chestiune care ține atât de codul fiscal, cât și de legea bugetului național.

Pe 7 decembrie, sunt organizate alegeri pentru primarul general al Capitalei şi pentru preşedintele CJ Buzău, dar şi pentru desemnarea unor primari în 12 localităţi.

Preşedintele României s-a întors azi pentru câteva minute la problemele Bucureştiului, la lansarea candidaturii lui Cătălin Drulă la Primăria generală a Capitalei. 

Nicușor Dan a explicat modurile în care i-ar putea ajuta pe bucureșteni din poziția de președinte.

”Înainte de 7 decembrie există un referendum care are două chestiuni fundamentale: una care ține de codul urbanismului în care mă voi implica, a doua care ține și de codul fiscal, dar și de legea bugetului național – în care, de asemenea, ca președinte am un cuvânt de spus. Acestea sunt cele două lucruri, transpunerea referendumului, în care eu cred că pot să ajut foarte mult bucureștenii. (…) Din asta vor decurge și niște alte probleme mai operaționale pe care Bucureșteniul le are”, a declarat președintele.

Întrebat dacă are sprijinul Coaliției de guvernare, Nicușor Dan a precizat că discută frecvent cu liderii coaliției.

“În aceste discuții încerc inclusiv pe chestiuni care țin de latura executivă să conving de niște lucruri care mi se par bune pentru România”, a explicat Nicușor Dan.

Nicușor Dan, despre invitația PSD pentru Bolojan: Nu trebuie să amplificăm lucruri care pot să facă rău României

Președintele Nicușor Dan a afirmat că ”orice fel de dezbatere în societate e bună”, referitor la invitația PSD adresată premierului Ilie Bolojan, de merge la ședința plenului Camerei Deputaților din data de 3 noiembrie 2025, în cadrul „Orei Prim-ministrului”, pentru a oferi explicații privind retragerea trupelor americane din România. 
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite