Președintele Iranului declară că Teheranul își va reconstrui instalațiile nucleare
Teheranul îşi va reconstrui instalaţiile nucleare ‘cu o forţă mai mare’, a declarat duminică preşedintele Iranului, Masoud Pezeshkian, pentru presa de stat, adăugând că ţara sa nu caută să obţină arma nucleară, relatează Reuters.
Preşedintele SUA, Donald Trump, a avertizat că va ordona noi atacuri asupra instalaţiilor nucleare iraniene în cazul în care Teheranul va încerca să repornească instalaţiile pe care Statele Unite le-au bombardat în iunie.
‘Distrugerea clădirilor şi fabricilor nu va crea o problemă pentru noi, le vom reconstrui cu o forţă mai mare’, a declarat preşedintele iranian pentru presa de stat.
Pezeshkian a făcut aceste comentarii în timpul unei vizite la sediul Organizaţiei pentru Energie Atomică a ţării, în timpul căreia s-a întâlnit cu manageri de top din industria nucleară iraniană.
În iunie, SUA au lansat atacuri asupra instalaţiilor nucleare iraniene despre care Washingtonul spune că făceau parte dintr-un program orientat spre dezvoltarea de arme nucleare. Teheranul susţine că programul său nuclear este în scopuri pur civile.
‘Totul este destinat rezolvării problemelor oamenilor, bolilor, sănătăţii oamenilor’, a declarat Pezeshkian, referindu-se la activităţile nucleare ale Iranului.

