Președintele Iranului declară că Teheranul își va reconstrui instalațiile nucleare

Imagine din satelit a unei fabrici de îmbogățire a uraniului din Natanz, Iran. Sursa foto: Profimedia Images
Imagine din satelit a unei fabrici de îmbogățire a uraniului din Natanz, Iran. Sursa foto: Profimedia Images
2 November 2025, 11:21 (actualizat 2 November 2025, 11:23)

Teheranul îşi va reconstrui instalaţiile nucleare ‘cu o forţă mai mare’, a declarat duminică preşedintele Iranului, Masoud Pezeshkian, pentru presa de stat, adăugând că ţara sa nu caută să obţină arma nucleară, relatează Reuters.

Preşedintele SUA, Donald Trump, a avertizat că va ordona noi atacuri asupra instalaţiilor nucleare iraniene în cazul în care Teheranul va încerca să repornească instalaţiile pe care Statele Unite le-au bombardat în iunie.

 ‘Distrugerea clădirilor şi fabricilor nu va crea o problemă pentru noi, le vom reconstrui cu o forţă mai mare’, a declarat preşedintele iranian pentru presa de stat.

Pezeshkian a făcut aceste comentarii în timpul unei vizite la sediul Organizaţiei pentru Energie Atomică a ţării, în timpul căreia s-a întâlnit cu manageri de top din industria nucleară iraniană.

În iunie, SUA au lansat atacuri asupra instalaţiilor nucleare iraniene despre care Washingtonul spune că făceau parte dintr-un program orientat spre dezvoltarea de arme nucleare. Teheranul susţine că programul său nuclear este în scopuri pur civile.

 ‘Totul este destinat rezolvării problemelor oamenilor, bolilor, sănătăţii oamenilor’, a declarat Pezeshkian, referindu-se la activităţile nucleare ale Iranului. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite