Belgrad: Ample manifestații, la un an după tragedia de la Novi Sad

29 October 2025, 19:54

Mii de oameni s-au adunat la Belgrad pentru proteste de amploare, la aproape un an de la prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad.

Demonstrațiile, conduse inițial de studenți, i-au adus în capitală pe manifestanți veniți chiar și de la 400 de kilometri distanță, din apropierea graniței cu Kosovo.

Marșul a fost dedicat familiilor celor 16 victime ale tragediei din 1 noiembrie 2024, când gara recent restaurată s-a prăbușit. De atunci, protestele s-au extins, mai mulți miniștri au demisionat, iar președintele Aleksandar Vucic a încercat fără succes să calmeze spiritele.

Mai mult, este vizat întregul regim, care a îndepărtat țara de Uniunea Europeană, contrar dorințelor populației.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite