Patru confederaţii sindicale protestează miercuri în faţa Guvernului, pentru a respinge austeritatea. Hossu: Niciuna dintre măsuri nu înseamnă reforme. Sunt tăieri și creșteri de taxe
Patru mari confederaţii sindicale vor protesta miercuri, în faţa Guvernului, pentru a transmite un mesaj ferm prin care nu acceptă austeritatea şi “dispreţul faţă de muncă şi cei care muncesc”, au declarat, luni, într-o conferinţă de presă comună, liderii de sindicat.
Protestul va avea loc în timpul ședinței Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social la care va participa și premierul Ilie Bolojan dar și reprezentanți ai patronatelor. Cel mai important subiect de pe ordinea de zi va fi stabilirea salariului minim de anul viitor. Înghețarea acestui venit ar urma să afecteze peste 1,7 milioane de angajați. Problemele sunt însă mai mari susțin sindicaliștii.
Potrivit liderilor de sindicat, Confederaţia Sindicatelor Democratice din România (CSDR), Confederaţia Naţională Sindicală “Cartel ALFA”, CNSLR-Frăţia şi Confederaţia Sindicală Naţională Meridian mizează “pe cât mai mulţi participanţi” la acţiunea de protest comună.
Sindicatele solicită creşterea salariului minim şi a pensiilor, respectarea drepturilor legale şi contractuale ale salariaţilor, taxarea echitabilă, oprirea măsurilor de austeritate aplicabile doar populaţiei, precum şi protejarea locurilor de muncă şi investiţii în economie, excluzând, totodată, concedierile.
Bogdan Hossu, președinte, Confederaţia Naţională Sindicală “Cartel ALFA”: Să fie lucrătorul la politica socială a țării, ceea ce nu este normal. Suntem singura țară din spațiul UE care practicăm încă un asemenea mecanism și care nu face decât să nu respecte statul român. Pe de o parte, directivă legată de cartea socială europeană, dar în același timp a unei convenții a Organizației Internaționale a Muncii care prevede că din totalul costurilor de asistență socială, lucrătorul nu trebuie să contribuie cu mai mult de 50%. Astăzi, pentru pensii, lucrătorii din România contribuie cu 86% din acoperirea fonduluj necesar de pensii, iar la sănătate contribuim cu 67%-68%.
El a mai afirmat că măsurile de austeritate ale Guvernului nu reprezintă reforme.
“Suntem pe cale să construim al treilea pas de măsuri de austeritate. Niciuna din măsurile de austeritate nu înseamnă reforme, cum pretinde Guvernul actual. Toate sunt măsuri de tăieri sau creștere a taxelor, neavând o perspectivă a unei politici coerente de reformare efectivă. (…) Lipsa de coerență se vede continuu”, a adăugat el.
La rândul său, preşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Simion Hăncescu, a spus că Guvernul împinge sistematic personalul din educaţie spre o grevă generală.
“Guvernul Bolojan ne împinge inevitabil pentru o grevă generală, în mod sistematic. Măsurile pe care le-a luat şi continuă să le ia nu fac altceva decât să-i determine pe cei din învăţământ spre o asemenea formă de protest radicală. O grevă generală acum ar fi mană cerească pentru Guvern. S-ar bucura enorm să stăm vreo lună în grevă pentru că ar face economie de vreo trei miliarde de lei”, a explicat liderul sindical.
El a adăugat că o grevă generală în Educaţie ar putea fi declanşată spre finalul anului şcolar.
„Facem apel la mobilizarea colectivă a tuturor lucrătorilor, studenţilor, pensionarilor, tinerilor şi a tuturor celor care nu mai acceptă nedreptatea, inechitatea şi dispreţul faţă de munca cinstită. Este momentul să ne facem auzite revendicările şi să cerem măsuri concrete, juste şi imediate pentru protejarea lucrătorilor şi a drepturilor fundamentale. Vom ieşi în stradă pentru a arăta că nu mai acceptăm să fim victimele unui sistem care promovează austeritatea, incompetenţa şi lipsa de responsabilitate a celor aflaţi la conducere”, se arată în apelul la protest al Confederaţiei Naţionale Sindicale ‘Cartel ALFA’, CNSLR-Frăţia, CSDR şi Confederaţia Sindicală Naţională Meridian.
Cele patru confederaţii solicită, printre altele: creşterea salariului minim şi a pensiilor, astfel încât niciun lucrător şi niciun pensionar să nu trăiască sub pragul sărăciei; respectarea drepturilor legale şi contractuale ale salariaţilor; reluarea negocierilor colective la toate nivelurile şi încheierea Contractului Colectiv de Muncă la Nivel Naţional, pentru protecţia reală a lucrătorilor; taxarea echitabilă, prin corectarea dezechilibrului creat de OUG 79/2017, care a transferat contribuţiile sociale exclusiv pe umerii angajaţilor; oprirea măsurilor de austeritate aplicate doar celor vulnerabili, întrucât austeritatea, dacă este necesară, trebuie să se aplice companiilor şi partidelor politice, nu doar populaţiei; protejarea locurilor de muncă şi investiţii în economie, nu concedieri.
De asemenea, liderii sindicali mai cer punerea în plată, de urgenţă, a sentinţelor judecătoreşti definitive, aplicarea legii salarizării / indexarea salariilor cu inflaţia, acordarea tuturor sporurilor calculate conform salariul de bază în plată.
Se mai cere deblocarea posturilor din sănătate şi asistenţă socială şi continuarea investiţiilor prin PNRR şi programele naţionale.
Confederaţiile sindicale solicită şi abrogarea măsurilor din Legea nr. 141/2025 care au crescut norma didactică, au comasat şcoli şi au redus veniturile profesorilor, precum şi renunţarea la măsurile referitoare la decontarea cheltuielilor de transport şi a burselor studenţilor.
„Cerem reglementarea pieţei energiei pentru protejarea competitivităţii economiei şi păstrarea locurilor de muncă din industrie. Cerem consolidarea sectorului silvic din România, nu distrugerea lui, precum şi stoparea vânzării companiilor de stat. Solicităm investiţii şi administrare performantă, nu înstrăinarea patrimoniului public, refacerea infrastructurii feroviare şi înlocuirea trenurilor vechi cu unele noi”, se mai arată în apelul sindical de chemare la protest.
La acţiunea comună de miercuri din faţa Guvernului vor participa angajaţi, membri de sindicat ai celor patru confederaţii, din economie, administraţie, educaţie, sănătate, poliţie, transporturi, energie, agricultură, silvicultură, Administraţia Apelor Române, cultură şi servicii etc.
Leonard Bărăscu, preşedinte CNSLR Frăţia: În sănătate și asistență socială cerem aplicarea legii salarizării, indexarea salariilor cu inflația, acordarea tuturor sporurilor calculate conform salariului de bază în plată. Încă se plătesc sporurile la nivel de 2018.
Maximo Rodrigo, președinte Federaţia Sindicatelor Trasportatorilor Feroviari: Mă refer aici la modernizarea infrastructurii feroviare, unde avem decât 600 de km modernizați din 10.600 de km de cale ferată și înlocuirea trenurilor vechi cu trenuri noi.
Vasile Zelca, preşedinte SNPPC: Și pe noi ne afectează ca și pe dvs. creșterea TVA- ului, creșterea prețului la energie, creșterea prețului la gaze. Pensionarii militari, ca și pensionarii civili, nu beneficiază de indexarea pensiilor cu rata inflației, așa cum prevede legea și ne dorim această predictibilitate în salarizare, carieră și în pensionare pentru polițiști, militari și personal contractual.

