Peste 50 de mii de oameni au protestat pe străzile Valenciei, la aproape un an de la inundaţiile devastatoare

26 October 2025, 15:13 (actualizat 26 October 2025, 15:14)

Peste 50 de mii de oameni au ieşit pe străzile Valenciei pentru a protesta la aproape un an de la inundaţiile devastatoare. Ei sunt nemulţumiţi de modul în care autorităţile au gestionat dezastrul în care 229 de oameni şi-au pierdut viaţa. Manifestanţii au mărşăluit pe străzi cu fotografii ale victimelor şi i-au cerut liderului regional să demisioneze.

Protestatarii s-au adunat în centrul oraşului Valencia pentru a mărşălui în memoria victimelor inundaţiilor din 29 octombrie 2024 dar mai ales pentru a-şi striga nemulţumirea faţă de autorităţile regionale, pe care le consider responsabile de dezastru.

Unii purtau tricouri cu chipurile celor dragi decedaţi. Alţii defilau cu pancarte şi cereau „Justiţie!”. Cu toţii au denunţat „lipsa criminală de acţiune” a autorităţilor.

Pompier: Problema este că avem politicieni din ce în ce mai nerușinați, care nu ascultă nimic, și situația devine din ce în ce mai dificilă. Dar, în cele din urmă, dacă perseverezi, vei reuși.

Protestele îl vizează în special pe preşedintele regiunii, Carlos Mazón, pe care locuitorii îl consideră responsabil de gestionarea tragediei şi îi cer demisia.

Administrația lui Mazón a fost puternic criticată pentru că nu a trimis la timp alerte. Oamenii spun că alarma a sunat practic în momentul în care toată lumea se îneca.

Anul trecut, pe 29 octombrie, viiturile provocate de ploile torențiale din estul Spaniei au măturat totul în calea lor și au lăsat în urmă 229 de morți în zona Valencia. ​Mazón, membru al Partidului Popular conservator, aflat în opoziție, susține că nu a avut informaţiile necesare pentru a avertiza populația mai devreme.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă