Distrigaz a început realimentarea cu gaze a blocurilor din zona afectată de explozia din Rahova, București
La mai bine de o săptămână de la tragedia din Rahova, Distrigaz începe realimentarea cu gaze a blocurilor din zona afectată. Cătălin Deacu ne spune cum decurg lucrările şi cum s-au descurcat oamenii până acum.
Echipele Distrigaz au început să-i rebranșeze pe cei care n-au avut gaze de la explozia din cartierul Rahova din București de pe 17 octombrie.
Unii locatari nu vor fi rebranșați la gaze până când nu își vor schimba senzorii de gaze, care au expirat.
Sunt și situații în care locatarii au senzori în termen, dar nu pot fi rebranșați pentru că le mai trebuie un senzor pe coloana comună.
Cei de la Distrigaz au anunțat că vor relua alimentarea cu gaze, treptat, în această zonă, pe strîzile adiacente exploziei. În ceea ce privește pe cei din blocul unde a avut loc explozia și pe cei din blocurile vecine, Distrigaz a transmis că nu se pune problema realimentării, în condițiile în care amcheta este încă în desfășurare.
În total aproximativ 1.000 de consumatori au fost debranșați de la gaze.

