O primărie ar putea rămâne fără sediu. ANAF a pus sechestru pe imobil
Situație inedită în comună Certeju de Sus, din județul Hunedoara! Primăria ar putea rămâne fără clădire, după ce Fiscul a pus sechestru pe imobil și îl va scoate la vânzare. ANAF vrea să valorifice și pădurile care se află în proprietatea unității administrative Certeju de Sus. Măsurile au fost luate din cauza datoriilor pe care le are administrația locală.
La 8,4 milioane de lei se ridică datoriile pe care autoritatea locală din Certeju de Sus, județul Hunedoara, le are la bugetul de stat. Actualul primar spune că suma provine din 2010 când fosta administraţie a concesionat un teren către o societate privată specializată pe minerit. Valoarea concesiunii a fost de 600.000 de lei pe an. Banii au fost viraţi la bugetul local.
Alexandru Luca, primar Certejul de Sus: În 2018 a venit un control de la ANAF și au spus că suma trebuia virată la stat, nu la primărie, procesul lor verbal nu a fost atacat și asta a blocat toată activitatea. Nu putem să accesăm fonduri europene, nu putem să ne dezvoltăm.
Pentru această datorie, Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus sechestru pe clădirea primăriei şi pe 100 de hectare de pădure. Primăria din Certeju de Sus se află de altfel în top 10 instituții și companii publice care au datorii foarte mari. O situația care i-a revoltat pe localnici.
Primăria Certeju de Sus are de recuperat de la compania minieră Minvest Deva o datorie de peste 7 milioane de lei, bani pe care i-ar putea folosi pentru ștergerea datoriei de la stat și pe care nu i-a primit , în ciuda demersurilor făcute.

