Incendiu la o clădire a fostului combinat Carom Oneşti din județul Bacău
Un incendiu a izbucnit, miercuri, la o clădire dezafectată a fostului combinat de cauciuc sintetic şi produse petrochimice Carom Oneşti, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău.
La faţa locului intervin mai multe echipaje de pompieri dar, potrivit sursei citate, a fost anunţată şi Garda Naţională de Mediu, din cauza riscului de poluare.
“Ard reziduuri existente în interiorul unui rezervor metalic aferent unei instalaţii. Incendiul este localizat, se lucrează pentru lichidare”, a transmis ISU Bacău.
Fostul combinat de cauciuc sintetic şi produse petrochimice a fost singura companie din România care a produs cauciuc sintetic.
Combinatul a fost privatizat în anul 2003, iar doi ani mai târziu a intrat în faliment.
Pe platforma fostului combinat a rămas un depozit de deşeuri periculoase format din metale grele şi produse cancerigene.

