Nicoleta Pauliuc, după întrevederea cu Magnus Brunner: România nu cere protecţie – oferă parteneriat şi expertiză pentru o Europă sigură
“Întrevedere extrem de consistentă cu domnul Magnus Brunner, Comisar european pentru afaceri interne și migrație, desfășurată astăzi la Senatul României, alături de colegii din comisiile pentru afaceri europene și apărare din Parlament” a transmis senatoarea Nicoleta Pauliuc, prim-vicepreşedintele PNL.
Senatoarea salută “abordarea pragmatică și deschisă la dialog a Comisarului Brunner în privința provocărilor europene actuale – de la migrație și securitatea frontierelor externe, până la combaterea amenințărilor hibride și consolidarea rezilienței la nivelul Uniunii Europene”
Nicoleta Pauliuc: Am avut prilejul să îi transmit câteva mesaje esențiale despre contribuția României la securitatea europeană: intrarea în spațiul Schengen, operaționalizarea noilor sisteme digitale la frontieră, angajamentul nostru pentru o aplicare corectă și echilibrată a Pactului pentru Migrație și Azil.
“De asemenea, i-am prezentat Legea majoratului online, recent aprobată de Senatul României – o inițiativă care protejează copiii în mediul digital și oferă părinților instrumente reale de control și responsabilitate” a mai transmis Pauliuc.

