Primarul interimar al Bucureștiului, la TVR INFO, despre etapele intervenției după explozie: Suntem pregătiți pentru cel mai grav scenariu

20 octombrie 2025, 09:56 (actualizat 20 octombrie 2025, 10:29)

Primar interimar al orașului București, Stelian Bujduveanu a vorbit despre situația locuitorilor din blocul în care a avut loc explozia de vineri și despre ce se va întâmpla în continuare la TVR INFO.

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a declarat că municipalitatea a mobilizat toate resursele necesare pentru a sprijini locatarii afectați. Primăria Capitalei s-a pregătit pentru cel mai grav scenariu după explozia care a distrus o scară de bloc din București. Autoritățile au început relocarea temporară și evaluarea clădirii pentru punerea în siguranță.

„În acest moment, Primăria Capitalei s-a pregătit pentru cel mai grav scenariu, acela în care niciunul dintre locuitorii celor cinci scări de bloc nu se va putea întoarce acasă. Avem pregătite aproape 500 de camere – mai exact 470 de camere de hotel – care pot fi ocupate imediat”, a spus Stelian Bujduveanu.

„Solicitările nu au fost foarte numeroase, pentru că majoritatea celor din imobile au preferat, în prima etapă, să stea la rude. În prezent, avem peste 111 persoane cazate pe cheltuiala Municipiului București, în hoteluri din apropiere.”

Primarul a precizat că urmează etapa a doua – relocarea familiilor în apartamente, pentru a le permite să rămână aproape de locul de muncă și de școală.

„Din discuțiile purtate atât cu locatarii din scara grav afectată, cât și cu ceilalți, majoritatea doresc să rămână în proximitatea zonei, pentru că trebuie să se întoarcă la muncă, iar copiii – la școală. Am oferit consiliere psihologică pentru peste 380 de cetățeni și urmează acum cea mai dificilă etapă: punerea în siguranță a imobilului și, ulterior, redarea lui comunității.”

„Am fost zilnic alături de cetățeni, am mers în teren, iar echipele Primăriei Capitalei sunt și acum acolo, oferind sprijin – de la medicamente și haine până la ajutor financiar. Mulți dintre locatari și-au pierdut economiile de-o viață, bunurile și casele.”

În privința imobilului afectat, primarul a explicat planul de acțiune:

După finalizarea raportului Inspectoratului de Stat în Construcții, dacă se va constata că este sigur, locuitorii din cele patru scări se vor putea întoarce în apartamentele lor. În scara grav avariată, după punerea în siguranță efectuată de Primăria Capitalei, este posibil ca două sau trei etaje – în funcție de rezultatele expertizei – să fie demolate. Locatarii vor putea intra, în prezența ISU, doar pentru a-și recupera bunurile, dar nu vor mai putea locui acolo.”

Despre procesul de punere în siguranță și reconstrucție, Stelian Bujduveanu a detaliat etapele:

Punerea în siguranță trebuie realizată rapid, imediat după finalizarea anchetei, pentru a preveni o altă catastrofă. Cu o firmă specializată și experți tehnici, se vor îndepărta elementele structurale care riscă să se prăbușească. Blocul a fost construit în perioada comunistă, din elemente prefabricate, iar dacă acei pereți sau plăci de beton instabile nu sunt îndepărtați, se poate produce un efect de domino.”

Raportul Inspectoratului de Stat în Construcții indică posibilitatea îndepărtării a două-trei etaje superioare pentru a asigura stabilitatea blocului și siguranța zonei. Ulterior urmează a doua etapă, cea de consolidare și reconstrucție, care se va face pe baza unei expertize detaliate și a unui proiect tehnic.”

În ceea ce privește finanțarea, primarul interimar a precizat:

„Punerea în siguranță va fi realizată de Primăria Capitalei. Pentru partea de reconstrucție, discutăm cu Guvernul României, cu partenerii care s-au oferit să facă donații și cu locatarii, pentru a identifica mecanismele legale necesare.”

„Vorbim despre peste 100 de persoane și 54 de apartamente distruse complet – oameni care și-au pierdut casele și bunurile de o viață. Comunitatea trebuie să fie în continuare alături de ei, așa cum a fost și până acum.”

În apropierea blocului afectat se află și Liceul „Dimitrie Bolintineanu”, unde s-au făcut verificări tehnice.

„Raportul ISC arată că un stâlp de susținere a fost ușor avariat, fără probleme majore. Primăria Sectorului 5 va interveni cât mai rapid, iar noi vom sprijini lucrările pentru ca elevii să se poată întoarce în siguranță la școală.”

Primarul a subliniat importanța sprijinului psihologic oferit sinistraților:

„Cel mai bun lucru a fost că, imediat după incident, am deschis un punct unic de asistență, unde familiile au fost preluate și consiliate – persoane în vârstă, părinți cu copii, oameni care peste noapte nu mai aveau unde să se întoarcă. Specialiștii Direcției de Asistență Socială a Municipiului București au fost permanent alături de aceste familii, asigurându-le că vor avea toate nevoile de bază acoperite.”

„Este esențial de înțeles că acești oameni nu sunt cazuri sociale, ci oameni activi, care muncesc, dar care și-au pierdut locuințele într-o clipă. Primăria a reacționat rapid și eficient, iar sprijinul va continua.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite