Preşedintele şi premierul, în contact permanent cu autoritățile care au responsabilități în cazul exploziei din sectorul 5 al Capitalei
Preşedintele Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan se află în permanentă legătură cu şeful Departamentului pentru Situaţii Urgenţă, Raed Arafat, şi cu ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, în cazul exploziei care a avut loc vineri dimineaţă într-un bloc din Sectorul 5, situaţia fiind monitorizată în timp real.
Precizarea a fost făcută de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.
Şi preşedintele Nicuşor Dan este în contact permanent cu autorităţile pentru a primi informaţii referitoare la explozia care s-a produs vineri la un bloc de locuinţe de pe Calea Rahovei, au declarat surse din Administraţia Prezidenţială.
”Preşedintele Nicuşor Dan este în contact permanent cu autorităţile care au responsabilităţi în situaţiile de urgenţă pentru a primi informaţii referitoare la explozia puternică ce s-a produs astăzi în Capitală”, au anunţat sursele citate.
O explozie puternică s-a produs vineri într-un bloc de locuinţe din Sectorul 5 al Capitalei, fără a fi urmată de incendiu, a informat Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, care a activat Planul roşu de intervenţie.
Bilanţul exploziei
3 decedati, 13 victime transportate la spital din care:
2 Sp. Bagdasar ( 1 victima cu arsuri f/78 ani, b/56 ani – policontuzionat)
6 Sp. Universitar ( 1 victima cu arsuri – internata ATI)
3 Sp. Floreasca ( b/63 ani – traumatism toracic + cranian, este in sala de operații – pneumotorax drept masiv; f/56 ani – traumatism lombar, b/56 imobilizat la pat)
2 Sp. Grigore Alexandrescu ( b/15 ani – pacient stabil cu TCC, plagi contuze și traumatism de umar (internat la NCH); f/17 – pacienta instabila hemodinamic și intubata (ATI). Bloc operator ortopedie, chirurgie, NCH, Chir plastica pregatite
Mai sunt 4 persoane rănite care au refuzat internarea sau au plecat de la UPU.

