Martorii exploziei din Rahova povestesc clipele de groază: „Am crezut că e cutremur. Totul s-a dărâmat.” ”Nu pot să cred că nu mai avem casă”

17 October 2025, 11:23 (actualizat 17 October 2025, 11:44)

Martorii exploziei produse pe Calea Rahovei, în București, descriu scenele dramatice de după deflagrație. Două etaje ale blocului au fost distruse, iar oamenii au fost evacuați de urgență.

O locatară spune că mirosul de gaz se simțea încă de joi, dar administratorul blocului nu ar fi chemat un specialist.

„N-au vrut să cheme specialistul, că ne costă bani. Administratorul ăsta, cum n-ai văzut!? Eu am chemat pompierii ieri, dar nu s-a mai făcut nimic mai departe, că nu au avut bani. Doamne, nu pot să cred… nu mai avem casă.”, povestește femeia, plângând.

Întrebată dacă mai era cineva în apartament: „Cățelul! Cățelul și pisica!”

„Am încercat să iau ceva, dar nu am reușit… totul era explodat.”, a adăugat femeia.

O altă locatară spune că explozia a fost atât de puternică, încât a crezut că este cutremur.

„Am crezut că e cutremur. S-a spart ușa de la intrare, de fier. A sărit clanța, s-au spart geamurile de la terasă. În față, parcă nu s-ar fi întâmplat nimic, dar în spate e rău… Am făcut poză de la etajul acela. S-a simțit un salt, a căzut o tablă din aia albă, pe care poți să scrii. S-au dărâmat etaje din bloc și scara era plină de fum.”, a povestit femeia.

Întrebată dacă a reușit să salveze ceva din locuință, a răspuns simplu:

„Doar strictul necesar… un pantalon gros, că vine iarna. Nu am unde să merg.”

Echipele de intervenție au activat planul roșu și continuă cercetările pentru a stabili cauza exactă a exploziei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite