Elevi evacuați din două școli, după un cutremur resimțit dimineața la Satu Mare. IGSU: „Nu sunt motive de îngrijorare”
Două școli au fost evacuate și mai multe clădiri au fost afectate în Satu Mare, după cutremurul de miercuri dimineață Echipajele ISU Satu Mare au intervenit în două locații din municipiu, unde au fost semnalate elemente de construcție afectate.
La Liceul „I.C. Brătianu”, s-a intervenit pentru securizarea unui coș de fum dezafectat desprins parțial de pe acoperiș;
Pe strada Petőfi Sándor, la un imobil, au fost semnalate cărămizi desprinse din fațadă.
În ambele cazuri, Detașamentul de Pompieri Satu Mare a acționat operativ pentru înlăturarea pericolelor și asigurarea zonei.
Verificări la Colegiul Național „Doamna Stanca”
Autoritățile au fost informate și despre apariția unei crăpături de perete într-o sală de clasă din incinta Colegiului Național „Doamna Stanca”.
Situația a fost transmisă către Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC), care a efectuat o evaluare tehnică. Specialiștii au constatat că nu există risc structural, iar oprirerea cursurilor nu se impune. Clădirea va fi însă monitorizată în continuare pentru prevenirea oricăror riscuri potențiale.
Ca măsură de precauție, pentru protejarea elevilor și a personalului didactic, au fost evacuate două unități de învățământ: Școala Gimnazială Odoreu, Școala Gimnazială Culciu
IGSU precizează că evacuările au fost realizate din proprie inițiativă, de către reprezentanții școlilor, în mod organizat, pentru a preveni riscurile generate de posibile replici.
După verificările efectuate, nu au fost identificate pericole, iar activitatea educațională a fost reluată în condiții normale.

