Camera Deputaţilor. Moţiunea simplă pe agricultură – dezbătută pe 20 octombrie şi votată pe 22 octombrie

15 October 2025, 15:53 (actualizat 15 October 2025, 15:55)

Moţiunea simplă depusă de parlamentarii AUR va fi citită şi dezbătută luni, 20 octombrie, de la ora 16:00, urmând să fie supusă votului în cadrul şedinţei de vot final de miercuri, 22 octombrie, a decis Biroul permanent al Camerei Deputaţilor.

Parlamentarii AUR au înaintat, luni, moţiunea simplă împotriva ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Florin Ionuţ Barbu, intitulată “Când cultivi minciuni, culegi ruşine. Un strigăt pentru salvarea agriculturii româneşti din mâinile incompetenţei”.

“Agricultura este coloana vertebrală a oricărei naţiuni, sursa hranei, a stabilităţii economice şi a identităţii noastre rurale. Fără agricultori, fără cei care trudesc zi de zi pe câmp, România nu poate exista. În loc să fie sprijiniţi, respectaţi şi protejaţi, fermierii români au fost minţiţi, amăgiţi şi abandonaţi. Lipsa de viziune, promisiunile încălcate şi măsurile haotice ale ministrului Florin Barbu nu doar că au pus agricultura românească în genunchi, ci au devenit o batjocură la adresa celor care cultivă pământul şi asigură hrana poporului român. Această moţiune nu este doar un act politic, ci este un strigăt de revoltă din partea celor care activează în domeniul agricol şi care nu mai vor ca munca lor să fie tratată cu dispreţ şi indiferenţă. Am fi putut avea această discuţie în cadrul ‘Orei Guvernului’, însă domnul ministru a ales să ignore Parlamentul, să îi sfideze pe românii care aşteptau să audă explicaţiile sale cu privire la dezastrul către care se îndreaptă agricultura românească”, se arată în textul moţiunii.

Potrivit iniţiatorilor, “ministrul Agriculturii, a manifestat public şi într-o manieră repetitivă un dispreţ flagrant faţă de fermierii care au ales să protesteze, refuzând să adopte un ton respectuos sau măcar să asculte revendicările lor legitime”.

“Din cele 14 cereri formulate de fermierii români la protestul din 2024, opt au fost călcate în picioare, nerealizate complet. Zero rezultate, zero voinţă, zero respect. Doar vorbe şi amânări. Trei dintre ele au fost atinse superficial, bifate în grabă, pentru a se mima interesul. Aceasta nu mai este neglijenţă, ci incompetenţă asumată. Compensarea minimă de 60 de euro pe tonă pentru pierderile provocate de importurile ieftine din Ucraina? Nici urmă, zero. Sprijinul de 3 euro pe tonă pe lună pentru cerealele depozitate între septembrie 2023 şi februarie 2024? Fals, nu s-a făcut nimic în timp util, zero. (…) Competiţia corectă pe piaţa europeană, invocată de dumneavoastră în toate ieşirile publice? O minciună sfruntată, zero. Produsele neconforme continuă să intre în ţară, în timp ce fermierii români sunt sufocaţi. (…) Controalele vamale pentru oprirea falsificării originii produselor din Ucraina? Inexistente. (…) Cum puteţi dormi liniştit ştiind că fermierii şi-au pierdut totul, în timp ce Ministerul Agriculturii se scaldă în justifcări?”, susţin iniţiatorii.

Parlamentarii AUR mai arată că programul ‘Tomata’ a devenit un simbol al eşecului, un program distrus de birocraţie şi lipsă de interes.

“Aţi mutat acest program de la APIA la Direcţiile Agricole Judeţene. De ce, domnule ministru? (…) Casa de Comerţ ,,Unirea”, gândită pentru a-i ajuta pe producători, a fost îngropată în nepăsare. (…) Fermierii îşi vând marfa pe marginea drumului, în ploaie şi în vânt, la preţuri de batjocură, iar dumneavoastră vorbiţi despre proiecte inexistente. Unde sunt depozitele, domnule ministru? Unde este dezvoltarea promisă? Aţi promis progres şi aţi adus prăbuşire. Aţi promis respect şi aţi adus dispreţ. Aţi dezarmat agricultura exact în momentul în care avea cea mai mare nevoie de apărare, pentru că vine iarna imediat. Este bine să vorbim despre dezastrul provocat de îngheţ, pentru că povestea este aceeaşi: neputinţă şi nepăsare, Aţi fost avertizat, dar nu aţi acţionat. Uniunea Europeană a alocat 11,5 milioane de euro pentru despăgubirea fermierilor, însă ministerul condus de dumneavoastră nu a fost capabil să elaboreze o metodologie şi banii sunt din nou blocaţi la graniţa României! (…) Această moţiune este un semnal de alarmă pentru întreaga coaliţie de guvernare, un apel la responsabilitate şi la redarea respectului datorat celor care, prin truda lor, ţin România vie şi hrănită”, se precizează, între altele, în textul moţiunii simple. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite