Fregata Regina Maria s-a întors acasă, la Constanța, după 50 de zile petrecute în Marea Mediterană
Fregata Regina Maria s-a întors acasă, la Constanța, după misiunea în Marea Mediterană. Echipajul și nava au luat parte la operațiunea NATO Sea Guardian și au contribuit la consolidarea securității maritime în zona de sud-est a NATO. Pe parcursul misiunii a fost monitorizată zona de responsabilitate și au fost interogate sute de nave care au tranzitat zona.
După 50 de zile petrecute în Marea Mediterană, Fregata Regina Maria a coborât ancora în Portul Militar Constanța. Cei 243 de militari de la bord au fost așteptați de familii pe cheu.
Fregata Forțelor Navale Române a participat la misiunea Sea Guardian, în Marea Mediterană, și a fost nava care a comandat gruparea de suprafață a NATO. În timpul celor 600 de ore de marș, a făcut escale în Tunisia și Algeria, țări din afara NATO cu care Alianța își dorește o colaborare pentru securitatea în zonă.
Alin Vasile, planificatorul misiunii: Am străbătut mai mult de 5.700 de mile, în acest timp interogând întreaga grupare. Mai mult de 1.000 de nave, identificându-le și stabilind clar ce activități desfășuraru acestea în Marea Mediterană.
Alexandru Mitel, comandantul Fregatei Regina Maria: Pot fi ambarcațiuni care transportă anumite mărfuri periculoase și pe care nu le declară sau sunt anumite ambarcațiuni care nu pot fi identificate ori nu vor să se identifice.
La misiunea internațională a participat și un elicopter IAR 330 Puma Naval, de la bordul Fregatei Regina Maria, care a monitorizat zona centrală a Mării Mediterane.

