Misiune în premieră pentru fregata "Regina Maria" a Forțelor Navale Române. Nava militară va comanda o grupare navală NATO în Marea Mediterană. Obiectivul este combaterea terorismului și a traficului de persoane. Fregata românească va avea în subordine nave aliate, iar în gruparea de sprijin vor fi incluse submarine și aeronave de supraveghere electronică.
Fregata "Regina Maria" pleacă sâmbătă, din portul militar Constanţa, pentru a se integra în gruparea navală permanentă NATO SNMG-2 (Standing NATO Maritim Group).