A murit Andrei Bacalu, cel care a transmis în direct pentru TVR aselenizarea din iulie 1969
S-a stins din viață Andrei Bacalu cel care a transmis în direct pentru Televiziunea Română aselenizarea din iulie 1969.
Un ziarist cu o vastă cultură, Andrei Bacalu şi-a depăşit atunci menirea de traducător și a câștigat aprecierea telespectatorilor prin multitudinea cunoştintelor sale de ordin tehnic şi ştiintific.
Ţara noastră a fost singura din blocul estic care a transmis în direct aselenizarea.
Autor a numeroase cărţi şi articole, medic și realizator TV, “Andrei Bacalu a menținut Televiziunea Română la un standard ridicat de profesionalism într-o perioadă cu multe restricții ideologice“, apreciază președintele Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România, care a anunţat cu regret trecerea în nefiinţă a colegului lor.

