30.000 de lei, amendă pentru spitalul privat din Constanța
30.000 de lei amendă pentru spitalul privat din Constanța, unde săptămâna trecută a murit o tânără de 29 de ani.
Specialiştii de la Inspecţia Sanitară au constatat că prevenția infecțiilor nosocomiale era deficitară. Spitalul nu a aplicat integral procedurile interne de verificare și raportare a infecțiilor.
Și ministrul Sănătății a anunțat că trimite acolo Corpul de control.
Într-un comunicat, conducerea spitalului informează că, cităm “are încheiat un contract valabil cu o firmă specializată pentru efectuarea probelor de autocontrol, conform legii.”

