Moţiunea simplă împotriva ministrului Economiei, Radu Miruţă, a fost respinsă
Moţiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului Economiei a fost repinsă în Senat. În documentul Opoziţiei, Radu Miruţă este criticat pentru lipsă de viziune, incompetenţă managerială, politizare excesivă şi incapacitate de a apăra interesele economice şi strategice ale României.
În replică, ministrul Economiei susţine că AUR a făcut acuzaţii fără dovezi. Și spune că moţiunea a demonstrat că AUR are o problemă majoră cu a face curăţenie în companiile de stat.
Documentul a fost respins în plen cu votul a 66 dintre senatori.
Plenul Senatului a dezbătut, luni, moţiunea simplă prin care ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă, este criticat pentru “lipsă de viziune, incompetenţă managerială, politizare excesivă şi incapacitate de a apăra interesele economice şi strategice ale României”.
”Sunt acuzaţii fără dovezi, minciuni, neadevăruri şi foarte, foarte multă manipulare. O colecţie de etichete politice reciclate cu mai multă pasiune decât cu adevăr. Şi da, vine de la AUR., un partid care de fiecare dată când nu are soluţii se uită în jurul lui să caute vinovat şi crede că e relevant pentru că se uită la alţii”, a spus ministrul Economiei, în plenul Senatului.
”Sunt acuzat că am scos la lumină ce era ascuns. Da, aşa am făcut. Şi am de gând să o fac în continuare”, a adăugat ministrul.
Liderul grupului senatorial AUR, Petrişor Peiu, a depus săptămâna trecută, în plen, moţiunea simplă intitulată “Ministrul Radu-Dinel Miruţă, dovada vie că USR şi PSD-PNL sunt aceeaşi mizerie. Ministerul Economiei, transformat în agenţie de plasare a forţei de muncă pentru membrii şi simpatizanţii USR”.
Potrivit textului moţiunii, Ministerul Economiei, care “ar trebui să genereze o strategie care să ajute companiile cu capital românesc”, este inert, iar în locul unor soluţii concrete, conducerea ministerului livrează “conflicte minore şi declaraţii pentru presă, nu politici publice”.
Iniţiatorii moţiunii mai atrag atenţia că, “deşi la nivel european se discută despre relansarea industriei de apărare, pe acest palier România funcţionează cu frâna de mână trasă”.
Ministrul Radu Miruţă a anunţat, după depunerea moţiunii AUR, că se va prezenta “cu fruntea sus” la dezbaterea din Senat şi că va folosi această ocazie “ca pe o şansă” de a spune din nou, public, cum înfruntă “caracatiţa care vrea să ţină ţara în întuneric şi sărăcie”.
Pe pupitrele senatorilor USR, în plen, sunt afişate pancarte cu mesaje precum: “USR = Reformă”, “AUR = De formă”, “AUR = Sistem”, “Tai sinecuri? Primeşti moţiune! Semnat: AUR”, “AUR – Avocatul pilelor de partid”.

