Iranul nu se va alătura acordurilor de normalizare cu Israelul: ”Acest lucru nu se va întâmpla niciodată”

Ministrul iranian de Externe, Abbas Araqchi / Foto: Profimedia Images
12 October 2025, 12:44

Ministrul de Externe iranian Abbas Araqchi a declarat că Teheranul respinge categoric posibilitatea de a adera la aşa-numitele “Acorduri Abraham” privind normalizarea relaţiilor cu Israelul, promovate de preşedintele american Donald Trump, informează duminică EFE.

Araqchi a numit aceste acorduri o “trădare” a drepturilor poporului palestinian şi a afirmat că “acest lucru (normalizarea relaţiilor cu Israelul – n.r.) nu se va întâmpla niciodată”.

“Acest plan nu este în niciun fel aliniat cu idealurile noastre şi nu se va întâmpla niciodată”, a declarat şeful diplomaţiei iraniene într-un interviu acordat sâmbătă seara televiziunii de stat.

Araqchi a declarat că “poziţia Republicii Islamice Iran a fost clară de la bun început” şi că consideră Acordurile Abraham ”sunt la bază o înşelătorie”.

“Este un plan de a priva poporul palestinian de drepturile sale legitime, de a recunoaşte un regim fals şi ocupant şi de a normaliza relaţiile cu un regim ocupant, criminal, genocidal şi care ucide copii”, a afirmat ministrul iranian de externe, referindu-se la Israel.

Guvernul israelian a aprobat rezoluția privind încetarea focului în Gaza

Termenii primei faze ale unui acord de încetare a focului în Gaza au intrat în vigoare după ce guvernul Israelului a aprobat un plan intermediat de SUA, potrivit a doi oficiali. Totuși, nu este clar dacă premierul Benjamin Netanyahu a ordonat armatei să oprească luptele, potrivit CNN.

Acesta a fost răspunsul lui Araqchi la o întrebare despre declaraţia lui Trump de la sfârşitul lunii septembrie referitoare la posibilitatea ca Iranul să adere la Acordurile Abraham, semnate în 2020 de Emiratele Arabe Unite (EAU), Bahrein, Maroc şi Sudan în timpul primului mandat al magnatului republican (2016-2020).

Republica Islamică Iran nu recunoaşte Israelul ca stat şi, după instalarea unui regim teocratic la Teheran, în urma revoluţiei islamice din 1979, a rupt toate relaţiile oficiale cu statul israelian. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite