Sindicaliștii din Guvern îl acuză pe şeful Cancelariei premierului de nerespectarea legii privind achiziția de mașini. Jurca anunță că decizia aduce economii la buget

3 October 2025, 12:54 (actualizat 3 October 2025, 18:51)

Guvernul a reziliat contractul pentru închirierea de mașini de la RAAPPS. În locul contractului în valoare de 850 de mii de lei, Executivul a cumpărat, prin leasing, 17 mașini noi. Autoturismele vor fi conduse chiar de demnitari şi angajaţi. Sindicaliștii reclamă că achiziția n-ar fi conform legii care interzice leasingul pentru instituțiile publice.

În iunie, când cabinetul Bolojan și-a început mandatul, în curtea guvernului erau 30 de mașini închiriate de la RAAPPS și tot atâția șoferi de la aceeași Regie. Costurile se ridicau la 850 de mii de lei pe lună, iar primul pas a fost să fie reduse la jumătate: 400 de mii de lei.

Au fost cerute şi oferte mai bune, atât de la RAAPPS, cât și de la cei doi mari producători auto din țară, Dacia și Ford. În final, a fost încheiat un contract de leasing cu Grupul Dacia-Renault pentru 17 autoturisme noi, în garanţie, prin achiziție directă pe platforma SEAP. Contractul costă 80 de mii de lei pe lună. La RAAPPS ar fi costat 128 de mii pe lună, cu maşini vechi şi fără garanţie.

Sindicaliștii susțin că, în timp ce Guvernul vorbeşte despre responsabilitate bugetară, Cancelaria transmite un mesaj toxic: „Legile sunt pentru fraieri, iar cine are putere găsește mereu portițe”.

Sindicatul Angajaților din Guvern (SAALG) reclamă că, prin această achiziţie, ar fi fost încălcate mai multe ordonanțe de urgență care interzic leasingul pentru instituțiile publice.

Noni-Emil Iordache, preşedintele Sindicatului Angajaţilor din Aparatul de Lucru al Guvernului: Reprezintă un precedent foarte, foarte periculos pentru administrația publică și este în contradicție cu intențiile premierului și ce și-a asumat coaliția. Atâta vreme cât ți-ai asumat un program de austeritate, nu poți să vii să defilezi la Guvern cu 17 autoutilitare pe care le-ai achiziționat printr-un artificiu, într-adevăr, legal.

În replică, şeful cancelariei, Mihai Jurca, afirmă că a redus de 10 ori costurile şi că decizia aduce economii semnificative la buget. Concret, Cancelaria a încheiat cu Grupul Dacia-Renault un contract de leasing pentru 17 autoturisme Dacia Duster noi, în garanţie, prin achiziție directă pe platforma SEAP.

Mihai Jurca, şef al Cancelariei prim-ministrului: “Când am ajuns aici aveam un contract cu RAPPS pentru 30 de mașini cu șofer a căror costuri se ridicau la aproximativ 850 de mii de lei pe lună. Primul lucru pe care l-am făcut a fost să reduc numărul la jumătate. Am căutat soluții astfel încât această sumă să fie și mai mică. Am cerut ofertă de preț atât de la RAPPS, pentru a închiria mașini care nu mai au garanție, cu șofer sau fără șofer și am cerut oferte și de la cei doi producători de autovehicule din România. Ofertele pe care le-am primit de la RAPPS pentru mașini fără șofer ieșite din garanție au fost de 120 de mii de lei pe lună, iar oferta pe care am primit-o de la Dacia a fost de 80 de mii de lei pe lună. În același timp, în discuțiile cu cei de la Ford am agreat ca prima și sigura mașină electrică produsă în România Ford Puma să fie alocate cu un contract de acomodat, gratuit Guvernului, două mașini produse la Fabrica din Craiova, pentru a putea fi folosite de colegii din Cancelarie”, a explicat el.

Contractul cu RAAPPS pentru mașini și șoferi a fost reziliat începând cu 1 octombrie.

Cele 17 mașini Dacia sunt modelul Duster Pick-up și vor fi folosite de angajații Canelariei, inclusiv de consilierii de stat și de secretari în interes de serviciu. Le vor conduce singuri, pentru că, de la 1 octombrie, nu mai au șoferi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite