Trump, dezamăgit de Putin. “Suntem puternici, dacă am fi slabi, nu mi-ar răspunde nici la telefon”
Președintele Donald Trump declara că este dezamăgit de Vladimir Putin fiindcă nu a pus capăt războiului din Ucraina. Într-o întâlnire cu generali și alți ofițeri de la vârful armatei americane, Trump a spus că războiul dintre Rusia și Ucraina poate fi încheiat doar dacă America e puternică.
Donald Trump, președintele SUA: “Dacă rezolv cu Orientul Mijlociu, îmi dau un 10. Apoi mai avem un conflict de rezolvat, şi trebuie rezolvat cu preşedinţii Putin şi Zelenski, trebuie aduşi la aceeaşi masă ca să rezolvăm. Dar putem face asta numai prin forţa noastră. Dacă am fi slabi, nu mi-ar răspunde nici la telefon. Dar avem o putere foarte mare.”
Donald Trump s-a arătat de mai multe ori dezamăgit de Vadimir Putin, după întâlnirea lor numită de presă istorică din Alaska, în august.
La 19 septembrie, înainte de finalul vizitei sale de stat în Marea Britanie, liderul de la Casa Albă s-a declarat dezamăgit de Vladimir Puțin în conferința comună cu premierul britanic.
„Războiul pe care credeam că îl voi opri cel mai repede, datorită relaţiei mele cu Putin, dar el m-a dezamăgit. Chiar a făcut-o. Cine să fie, Rusia sau Ucraina? Vom vedea cum se termină, dar s-a dovedit a fi … credeam că va fi cel mai uşor, dar am rezolvat aproape toate conflictele, ştiţi că lucrăm intens cu Israel pentru Gaza” – declara, atunci, Trump.

