Iarna a venit în mai multe zone din țară. La peste 1.800 de metri s-a așternut strat consistent de zăpadă

30 September 2025, 19:47

Încă o zi de iarnă veritabilă la munte. Ninge la altitudini mari, în Carpații Meridionali și Orientali. La peste 1.800 de metri s-a așternut strat consistent de zăpadă. Singurul drum închis în acest moment este Transalpina, pentru că între Obârșia Lotrului și Rânca s-a format gheață. Ca să nu apară probleme în trafic, șoselele de înălțime sunt curățate continuu. Chiar și așa, unii turiști au fost nevoiți să se întoarcă din drum. În condițiile în care vremea nu e deloc prietenoasă, salvamontiștii îi sfătuierc pe cei care iubesc drumețiile să nu plece nepregătiți pe trasee. 

În masivul Făgăraș, stratul de zăpadă măsoară peste 10 centimetri. Drumarii lucrează continuu pe Transfăgărășan, ca să mențină circulația deschisă. Se intervine și pe Transalpina, însă între Obârșia Lotrului și Rânca temperaturile foarte scăzute și vântul puternic n-au ținut cu drumarii.

Cea mai periculoasă zonă este între județele Vâlcea și Gorj, în Pasul Urdele, la peste 2.000 de metri înălțime.

Turiștii veniți special pentru pitorescul traseu s-au văzut nevoiți să se întoarcă din drum.

Ninsorile îi pun în alertă pe salvamontiști. Sunt încă mulți turiști dornici de drumeții, care pot fi ușor înșelați de vremea de la poalele munților. Salvatorii montani atrag atenția că pe trasee este nevoie de echipament de iarnă, haine călduroase și încălțăminte antiderapantă.

Meteorologii anunță că începutul lui octombrie rămâne rece și cu ploi abundente. Abia de săptămâna viitoare vremea se mai încălzește ușor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite