Finalul lunii septembrie aduce temperaturi aproape de îngheț. Meteorologii anunță în continuare valori scăzute

26 September 2025, 19:26 (actualizat 26 September 2025, 19:27)

Vremea s-a răcit brusc după săptămâni bune în care am avut temperaturi mai degrabă de vară decât de toamnă. În centrul și nordul țării, valorile au coborât până sub limita de îngheț pe timpul nopții și dimineața. Cel mai frig a fost în depresiuni, dar și în nordul Moldovei. Meteorologii anunță în continuare temperaturi scăzute.

Minus 2 grade se înregistrau vineri dimineață în Munții Călimani, iar la Întorsura Buzăului, minus un grad. În Botoșani, mercurul din termometre indica la primele ore 4 grade.

Trei grade au fost noaptea trecută la Iași, frig mai ales pe timpul nopții, temperaturi de iarnă, sub normalul specific. Meteorologii anunță că vremea va reveni la normal începând de săptămâna viitoare.

Cei mai mulți dintre ieșeni spun că se așteptau să vină frigul.

Și specialiștii ANM spun că răcirea vremii este normală pentru această perioadă, iar procesul va continua și în perioada următoare. În plus, săptămâna viitoare vin ploile în majoritatea regiunilor.

Adrian Boariu, meteorolog ANM: În zilele de sâmbătă și duminică, în sudul, estul și centrul țării, valorile termice se vor menține sub cele specifice. În rest, vor fi apropiate de valorile multianuale. Cerul va fi variabil, cu înnorări și izolat ploi slabe în jumătatea sud-vestică a țării. Temperaturile maxime: 14–22 de grade, iar minimele: între 2 și 12 grade, mai coborâte în depresiuni. Luni, în majoritatea zonelor, va fi mai rece decât normal. Va ploua local, la munte, cu lapoviță și ninsoare.

Și în Capitală vremea rămâne rece, iar cerul acoperit de nori. Mâine, temperatura maximă nu va trece de 21 de grade.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite